Güncel

‘Zimem’ ile gönüllere girelim

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmek için ‘ Zimem ’ geleneğinin yaşatılması çağrısında bulundu. Ecdadımızdan tüm insanlığa miras kalan Zimem (Veresiye)..

‘Zimem’ ile gönüllere girelim

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmek için ‘ Zimem ’ geleneğinin yaşatılması çağrısında bulundu.

Ecdadımızdan tüm insanlığa miras kalan Zimem (Veresiye) Defteri uygulamasının son yıllarda yaygınlaşıyor olmasından mutluluk duyduklarını belirten Başkan Akdardağan, “Bilindiği gibi hiç tanımadığı birinin borcunu ödeme anlamına gelen bu geleneksel davranış son yıllarda yine yaygınlaşmaya başlamıştır. Ramazan ayı ile birlikte özellikle şehrimizdeki bazı siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve hayırsever vatandaşlarımız bakkallarımızdan satın aldıkları veresiye defterleri haberlerini duyuyor ve çok mutlu oluyoruz. Zimem, yani veren elin alandan elden haberinin olmadığı çok anlamlı ve güzel davranıştır. Bize düşen ise bu geleneğe sahip çıkarak yaygınlaştırmaktır” dedi.

Akdardağan, “Bakkallarda ödemeyen borçlar veya veresiye defterlerinin satın alınmasıyla hayırda bulunmak isteyenler için bu mübarek günler bir fırsattır. Son iki yıldır koronavirüsün gölgesinde geçirdiğimiz sıkıntılardan sonra şimdide ekonomik olarak dar boğazdan geçtiğimiz bu dönemde Zimem geleneği ile hem dayanışmayı artırmalı, hem de gönüllere girerek yüzlerde tebessüm olmalıyız. Ayrıca zekatını veya fitresini vermek isteyen iş insanlarımız, hayırseverlerimiz ve vatandaşlarımıza çağrımızı hatırlatmak istiyoruz. Bakkala borcunu ödeyemeyen ve ödemekte güçlük geçen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borcunu zimem ile kapatalım hem ihtiyaç sahibini, hem de esnafımızın sevindirelim. Zimem ile hayırda bulunmak isteyenler şehrimizdeki tüm bakkallarımızı ziyaret edebilir ve odamızdan bilgi edinebilirler” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL