Sağlık

YILDIZ: “24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun”

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; ‘24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu. ‘Veteriner Hekimlik Günü’nün 2000 yılında Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından Dünya çapında veteriner..

YILDIZ: “24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun”

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; ‘24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.

‘Veteriner Hekimlik Günü’nün 2000 yılında Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından Dünya çapında veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen hayat kurtarıcı çalışmaları vurgulamak ve tanıtmak için oluşturulduğunu ifade eden Oda Başkanı Mustafa Yıldız; “Bu yıl 2021; Dünya Veterinerlik Günü 24 Nisan Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu yılın teması Covid-19 krizine veterinerin tepkisidir. Veteriner hekim kimdir? Ne iş yapar? Sorduğunuzda, veteriner hekimler, hayvanların ve insanların refahında hayati bir rol oynayan tek hekimdir. Her hayvanın profesyonel ve yeterli tedavi ve bakımı alması için farklı alanlarda zamanlaşırlar. Ayrıca veteriner hekimler. Pek çok şapka takarlar bunların arasında, gıda güvenliği ve denetimi, zoonotik hastalıkların önlenmesi için araştırma faaliyetleri, üniversitelerde öğretim ve çevre koruma alanlarında çalışmaktadırlar. Biz veteriner hekimler hayvan sağlığını korumanın yanında insan sağlığına da önemli katkıda bulunuruz. Dünyada 256 çeşit zoonoz hastalıktan çalışmalarımızla insanları biz veteriner hekimler koruruz. Biz veteriner hekimler çalışmalarımız esnasında atın çiftesini yer ölürüz, karnımıza ineğin boynuzunu yer yaralanırız, elimizi kedi tırmalar, bacağımızı köpek ısırır v.b. zorlu bir mesleği yapmaya çalışırız. Bu mesleği yaparken de ülkemizde, maalesef ne yıpranma payı nede sağlık çalışanı sayılmıyoruz. Veterinerlik dünyasına dâhil olan herkese, zor zamanlarda bile hayvanlara yardım etme konusundaki kararlılıkları ve istekleri için teşekkür etmek istiyorum. Sen konuşamayanların sesisin. Tüm meslektaşlarımın dünya veteriner hekimler gününü kutluyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL