Sağlık

Yeşilay’dan Sağlık Müdürü Öğütlü’ye ziyaret

Yeşilay Sakarya Şube Başkanı Arzu Çakır; yeni yönetimiyle birlikte ilk ziyaretini Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’ye gerçekleştirdi. Önleyici Hizmetler, Psikolojik Rehabilitasyon ve Sosyal Hizmet alanında Sakarya İl..

Yeşilay’dan Sağlık Müdürü Öğütlü’ye ziyaret

Yeşilay Sakarya Şube Başkanı Arzu Çakır; yeni yönetimiyle birlikte ilk ziyaretini Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’ye gerçekleştirdi.

Önleyici Hizmetler, Psikolojik Rehabilitasyon ve Sosyal Hizmet alanında Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak paydada çalışmalarını yürüten Yeşilay, şehirde gerçekleştirecekleri projeler ve yeni işbirliği alanlarıyla ilgili Doç. Dr. Aziz Öğütlü’yü makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

TBM Yetişkin Eğitimi Projesi’yle paydaş kurumlarla ortak faaliyetler düzenleyecek olan Yeşilay, bu doğrultuda Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’yle de birlikte hareket edecek. Bağımlılıkla mücadelede, önleyici hizmetler noktasında önemli bir yeri olan Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM) ile Sağlık personeline ve planlama kapsamında başvuran hasta ve yakınlarına da bu eğitimleri ulaştırmış olacak. Görüşmede, 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye devam eden Sakarya Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) istatistikleri değerlendirildi. İlçeler bazında şehrin bağımlılık haritası üzerine istişareler gerçekleştirilerek, bağımlıların hayata geri kazandırılması noktasında AMATEM ve ÇAMATEM olmak üzere kurumlar arası işbirliği ve desteğin devamlılığına vurgu yapılarak ziyaret sonlandı.

Yeşilay Hakkında
1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur. Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 81 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde ve KKTC’de aktif olarak 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlamaktadır. Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne” sahip olan kuruluşudur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL