Sağlık

Yere atılan Maskeler canlılar için birer tehtid oluşturuyor

Son zamanlarda Pandemi nedeniyle maske kullanımı artarken, öte yandan maskelerin kullanıldıktan sonra sıkça yerlere atıldığına ne yazık ki şahit oluyoruz. Atılan her bir maske ya da tek kullanımlık eldivenler bir..

Yere atılan Maskeler canlılar için birer tehtid oluşturuyor

Son zamanlarda Pandemi nedeniyle maske kullanımı artarken, öte yandan maskelerin kullanıldıktan sonra sıkça yerlere atıldığına ne yazık ki şahit oluyoruz. Atılan her bir maske ya da tek kullanımlık eldivenler bir yandan çevre temizliğine diğer taraftan İnsan sağlığını ciddi anlamda zarar veriyor.

Prof. Dr. Pınar Çıragil yere atılan her bir maske ve eldivenlerin üzerinde virüs yükü varsa temas halinde vatandaşı hasta edebileceğini belirterek, şöyle devam etti: “Yere atıldığı zaman, atılan maskenin üzerinde yeterli virüs bakteriler var ise tutan kişiyi kontamine edebilir ve hastalandırabilir. Bu yüzden hastaysanız, hasta olduğunuzu düşünüyorsanız ya da Covid-19 şüphesi taşıyan bir kişiyle aynı evde yaşıyorsanız ve dışarı çıkıyorsanız maske takabilirsiniz ama çıkardıktan sonra kesinlikle yola direkt atmayalım. Sonuçta evlerinizden çıkıyorsunuz, lütfen mümkünse bir poşet alıp o poşetin içine atın. Atarken de yanlarından içe doğru kapayıp öyle atalım. Çünkü böylece içerideki virüs partiküllerini en azından dışarıya bulaştırmamış oluyorsunuz. Kesinlikle kapalı çöp kutularına atalım. Sokaklarda, ben de bazen maske ve eldiven görüyorum. Biz hep ‘evden çıkmayın, toplumu koruyalım, hijyen kurallarına uyalım’ diyoruz ve bunu yapmaya çalışıyoruz ama ortalıktaki bu görüntü gerçekten bizim için toplum sağlığını korumak açısından çok ciddi risk olacaktır” dedi.

Elif AYYILDIZ / LC Haber Ajansı – Sapanca

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL