Güncel Yaşam

Yaz Sıcaklarıyla beraber Kedi ve Köpeklerde kene ,bit,pire, uyuz Ektoparazitleri Arttı!!!

Yaz sıcaklarıyla beraber aynı yaşam ortamını paylaştığımız can dostlarımız da ektoparazitler (kene ,pit,bire v.b.) enfestasyon artmış durumdadır. Can dostlarımızdan bunlardan korumak ve de parazitleri yok etmek için , uzmanı olan..

Yaz Sıcaklarıyla beraber Kedi ve Köpeklerde kene ,bit,pire, uyuz Ektoparazitleri Arttı!!!

Yaz sıcaklarıyla beraber aynı yaşam ortamını paylaştığımız can dostlarımız da ektoparazitler (kene ,pit,bire v.b.) enfestasyon artmış durumdadır. Can dostlarımızdan bunlardan korumak ve de parazitleri yok etmek için , uzmanı olan serbest veteriner hekimlerden destek almalıyız. Kafamıza göre yada ne olduğu bilmediğiniz pet shop vb. yerlerden almış olduğunuz ektoparazit ilaçlarla can dostunuzu zehirleyip onun ölümüne sebep olabilirsiniz. Her ilaç her tür canlı için kullanılamaz. İlacın yada kimyasalın üzerinde bit ,pire ,keneye karşı kullanılır yazmasına güvenmeyin. Her tür için kullanılacak ilaçları ancak uzmanı olan veteriner hekim bilebilir.

Uzmanı olmayan n olduğu belli olmayan size önermiş olduğu ilaç yada ilaç görünümde kimyasallar can dostunuzu zehirleyip , ölümle burun buruna gelmesi yada kimyasala bağlı olarak ölmesi kaçınılmaz olur. Bu tip zehirlenmelerle meslektaşlarım maalesef sürekli karşılaşmaktadırlar. Kedi ve köpeklerde zehirlenmelerinin çoğunun ektoparazit ilaçlamalarına bağlı olarak şekillendiğini unutulmamalıdır. Sizlere ve de can dostlarınıza sağlıklı uzun bir ömür dilerim.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası
BAŞKANI
Mustafa YILDIZ
Veteriner HEKİM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL