Güncel

Yaz bizimle bir başka

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi, Sakarya’nın geleceğini şekillendirecek, manevi değerlerini ayakta tutacak gençleri yetiştirmeye devam ediyor. AGD tarafından gelenek haline gelen ‘Yaz Etkinlikleri’ bu yıl da Sakarya gençliğine hizmet vermeye..

Yaz bizimle bir başka

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi, Sakarya’nın geleceğini şekillendirecek, manevi değerlerini ayakta tutacak gençleri yetiştirmeye devam ediyor. AGD tarafından gelenek haline gelen ‘Yaz Etkinlikleri’ bu yıl da Sakarya gençliğine hizmet vermeye devam edecek. 14 Haziran Pazartesi günü başlayan kayıt çalışmaları bu hafta içerisinde de devam ederken Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Ortaokullar Başkanı Samet Gürses, yaz etkinliklerini düzenleyecek komisyonun toplantısından sonra programa ilişkin açıklamalarda bulundu.

YAZ ETKİNLİKLERİ NEDİR?

Yaz Etkinliklerinin yaz tatili döneminde ortaokul öğrencilerine yönelik yapıldığını ifade eden Gürses: “Yaz Etkinlikleri için komisyonumuzu kurduk. Vakit kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Kur’an-ı Kerim, İlmihal, Akaid, Adab-ı Muaşeret, Peygamberler Tarihi, Örnek Şahsiyetler ve Sosyal/Kültürel faaliyetlerle öğrencileri maddi ve manevi sorumluluklarının yanında geçmişinin, bu gününün ve yarınının farkında olan sorumlu bir fert haline dönüştürmenin gayretindeyiz.” dedi. Günümüz şartlarında ve pandemi sürecinin oluşturduğu koşullar doğrultusunda Yaz Etkinlikleri eğitimleri yüz yüze olarak icra edeceğiz. Yaz Etkinlikleri sürecinde yerel şartlar da dikkate alınarak sosyal, sportif ve kültürel faaliyetleri gerekli önlemleri alarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

YAZ ETKİNLİKLERİNİN AMAÇLARI NEDİR?

Kur’an-ı Kerim’i öğretmek ve O’na uygun yaşama bilincini geliştirmenin öncelikli hedefleri olduğunun altını çizen Gürses: “Amacımız, Yaratıcıyı tanıyan ve O’na karşı olan sorumluluklarının bilincinde olan nesiller yetiştirmek. Gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ortaya çıkarılabildiğinde birbirinden farklı ve özel birçok yeteneklerinin olduğu hepimizin malumudur. Önemli olan bu yeteneklerin farkına varmalarını sağlayacak projeler üretirken aynı zamanda insani değer ve doğrularını unutmamalarını sağlamaktır. Ailesi, sosyal çevresi ile olan ilişkileri sağlıklı bireyler yetiştirmek bu programının başlıca amaçlarındandır” diyerek çevresinde yaşanan olaylara karşı kayıtsız kalmayan bir gençliği yetiştirecek eğitim modelinin şifrelerini verdi.

AHLAKLI BİR NESİL

Anne ve babaların çocuklarına bırakacağı en güzel mirasın güzel ahlak olduğunu vurgulayan Gürses, her daim ‘önce ahlak ve maneviyat’ düsturuyla ilerlediklerinin altını çizerek, “Ahlak kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir, kişinin kendi için istemediğini kardeşi için de istememesidir. İmam Gazali der ki; ‘Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz’. Yani netice itibarıyla bizim çocuklarımız, bizim gölgelerimizdir. Eğer biz düzgün olursak çocuklarımız da düzgün olur, eğer bizde yamukluk, bir eğrilik varsa, o eğrilikten doğru bir gölge beklememiz doğru olmaz” dedi. Gürses, yaz etkinliklerinin hedefinin bilinçli bir nesil yetiştirmek olduğunu belirterek, “Müslüman bir ailede ebeveynlerin görevi güzel ahlaklı nesiller yetiştirmektir. Ahlak, kişinin yeryüzünde ne varsa öncelikle hepsini bir emanet olarak görmesidir. Yaz etkinliklerimizde hedefimiz bütün bu emanetlerin hakkını gözetme gayretinde nesiller yetiştirebilmektir” dedi.

BOL BOL ETKİNLİK

Sadece okumaya ve ezbere dayalı bir eğitim sisteminin etkili olmayacağına vurgu yapan Gürses, iyinin, güzelin ve adaletin tesis sürecinde öğrenmenin, üretmenin ve dinlenmenin, insan olmanın gereği olduğunun altını çizerek, eğitimlerin asıl amacının bu değerleri gençlere benimsetmek olduğunu belirtti. Gürses, “Küçük kardeşlerimiz hem yüzmeyi öğrenmeli hem ata binmeyi, hem yaşadığı şehrin tarihi dokusunu tanımalı hem de ortak buluşma noktamız camilere aşina olmalı. Yaz etkinlerimizin müfredatını hep buna göre ayarladık. Öğleden önce Kur’an eğitimi alan çocuklarımız öğleden sonraları yüzmeden pikniğe, doğa yürüyüşünden parkur yarışmalarına birçok etkinlik yapacaklar. Amacımız eğlenirken öğrenmeyi sağlamaktır.” diyerek, gençlere verecekleri eğitimlerin müfredatlarından bahsetti.

ÖRNEK ŞAHSİYETLER

Yaz Etkinlikleri müfredatı hakkında detaylı bilgi veren Gürses: “Bu yaz üzerinde düşünülmüş bir müfredat ile öğrencilerimizi karşılayacağız. Her hafta geleneğimizde yer edinmiş bir öncü ismi öğrencilerimize tanıtacağız. Bunun yanında gönül coğrafyamızda iz bırakan şehirlerimizi ve inancımızın temeli peygamberlerimizi etkinliklerle öğrencilerimize aktaracağız.”

KARINCANIN HAKKINI GÖZETEN NESİLLERE İHTİYAÇ VAR

Gençlerin mevcut durumlardan her anlamda büyük ölçüde etkilendiğinin altını çizen Samet Gürses, bunun asıl nedeninin ise Müslüman yetişkinlerin dünyevileşmesi, gençlerin de farklı arayışlara girmesi olarak yorumladı. Gürses, “Kötü örneklerin olumsuz etkisinin olduğu yadsınamaz ama araştıran, doğru adreslerle tanışan gençlerde bir sıkıntı olmuyor. İslam’ın ne olduğunu anladıklarında bağlılıkları daha da artıyor. İslam’ı yaşamak yoldaki bir taşı kaldırmaktır, yetimleri sarıp sarmalamaktır,  komşusu açken tok yatmamaktır, insanlara faydalı olmaktır, kibirlenmemek, alçak gönüllü olmaktır, yaşamak insanı yaşatmaktır. İslam’ı yaşamak, masum bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi olduğunu bilmektir” dedi. Gerçekleştirilen yaz etkinliklerinin uzun vadede hem gençler hem de ülke için büyük önem taşıdığını belirten Gürses, “Çocuklarımız bizim için değerli ve yaz etkinlikleri de bu değerle mündemiç. Kalbinde inanç olmayan nesillerin içerisinde yaşadıkları topluma da diğer insanlara da zarar vermeleri çok kolaydır. Karıncanın hakkını gözeten nesillere ihtiyaç vardır. Öte yandan bugün bu coğrafyanın en temel ihtiyacı İslam’dır, İslam kardeşliğidir.

GELECEĞİN TÜRKİYESİ

Gençler geleceğimizin teminatıdır. Anadolu Gençlik Derneği olarak yaptığımız çalışmalar ülkemiz gençliği için sığınılabilir bir liman, uzatılmış bir dost elidir. Yaptığımız çalışmalar geleceğin aydınlık Türkiye’sini inşa edici, kararlı adımlardan biridir. Bu duygu ve düşüncelerle bu yılda Geleneksel Yaz Etkinlikleri programımızı başlattık. Yapacağımız bu programlarda gençlerimizle nitelikli vakit geçirmek suretiyle onların bireysel, sosyal ve ahlaki gelişimlerine katkıda bulunmaya gayret edeceğiz. Programlarımıza tüm genç dostlarımızı davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

NASIL KAYIT OLURUM?

Program 5 Temmuz – 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Kayıt için 0544 449 55 08 – 0544 449 55 10 numaraları üzerinden iletişim kurulabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL