Sağlık

Uyku apnesinin çözümü uyku laboratuvarında

Özel Medar Hastanesi Sakarya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, uyku apnesi konusunda bilgiler verdi. ”Uyku apnesi” Uyku apnesinin uykudayken kısa süreliğine nefesinizin kesilmesine neden olan bir durum..

Uyku apnesinin çözümü uyku laboratuvarında

Özel Medar Hastanesi Sakarya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, uyku apnesi konusunda bilgiler verdi.

”Uyku apnesi”
Uyku apnesinin uykudayken kısa süreliğine nefesinizin kesilmesine neden olan bir durum olduğunu dile getiren Özel Medar Hastanesi Sakarya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, “ 2 tip uyku apnesi vardır. Birine “obstrüktif uyku apnesi”, diğerine ise “merkezi uyku apnesi” denir. Obstrüktif uyku apnesinde boğazınız daraldığı veya kapandığı için nefes almayı bırakırsınız. Merkezi uyku apnesinde, beyniniz nefes almanız için kaslarınıza doğru sinyalleri göndermediği için nefes almayı bırakırsınız. İnsanlar uyku apnesi hakkında konuştuklarında, genellikle obstrüktif uyku apnesinden bahsediyorlar. Uyku apnesi olan kişiler uyurken nefeslerinin kesildiğini bilmezler. Ancak bazen ürkerek veya nefes nefese uyanırlar. Ayrıca sık sık sevdiklerinden horladıklarını duyarlar” dedi.

Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?
Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, Uyku apnesinin başlıca belirtilerinin yüksek sesle horlama, yorgunluk ve gündüz uyku hali olduğunu söylerken diğer semptomların ise şunları içerdiğini söyledi:

Huzursuz uyku

Boğularak veya nefes nefese uyanmak

Sabah baş ağrısı, ağız kuruluğu veya boğaz ağrısı

Sık sık idrara çıkmak için uyanma

Huzursuz veya sersemlemiş hissederek uyanmak

Açıkça düşünmede veya bir şeyleri hatırlamada sorun

Uyku apnesi olan bazı kişilerin semptomları yoktur veya sahip olduklarını bilmiyorlar. Yorgun olmanın veya çok horlamanın normal olduğunu düşünebilirler.

Uyku apnesi testi varmı ?
Uyku apnesi testi ile ilgili konuşan Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, “Genellikle bir uyku laboratuvarında yapılır. Çalışma için geceyi laboratuvarda geçiriyorsunuz ve kalp atış hızınızı, nefesinizi ve diğer vücut işlevlerinizi izleyen farklı makinelere bağlanıyorsunuz. Testin sonuçları, bozukluğunuz olup olmadığını doktorunuza söyleyecektir. Uyku apnesinin en etkili tedavisi, siz uyurken hava yolunuzu açık tutan bir cihazdır. Bu cihazla tedaviye “sürekli pozitif hava yolu basıncı” veya CPAP denir. Doktorunuz bir CPAP makinesi öneriyorsa, onu kullanırken sabırlı olmaya çalışın. İlk başta maske takmak rahatsız edici görünebilir ve makine gürültülü görünebilir, ancak makineyi kullanmak gerçekten işe yarayabilir. CPAP makinesi kullanan uyku apnesi olan kişiler daha dinlenmiş ve genellikle daha iyi hissederler. Nadir durumlarda, başka hiçbir şeyin yardımcı olmadığı durumlarda, doktorlar hava yolunu açık tutmak için ameliyat önermektedir. Bunu yapmak için yapılan ameliyatlar her zaman etkili değildir ve etkili olduğunda bile sorun geri gelebilir” diye konuştu.

Uyku apnesi tehlikelimidir ?
Uyku apnesinin tehlikeli olabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Ahmed Yousif Azeez, son olarak ise şunları kaydetti: “Uyku apnesi olan kişiler kaliteli uyku alamazlar, bu nedenle genellikle yorgundurlar ve uyanık değildirler. Bu onları araba kazaları ve diğer kaza türleri için risk altına sokar. Ayrıca araştırmalar, uyku apnesi olan kişilerin yüksek tansiyon, kalp krizi ve diğer ciddi kalp sorunları yaşama olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Şiddetli uyku apnesi olan kişilerde tedavi (örneğin, bir CPAP makinesi ile) bu sorunlardan bazılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL