Eğitim

Türk dünyasında ortak bilinç oluşacak

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi yürütücülüğünde geliştirilen ‘Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’ için iş birliği protokolü imzalandı. İş birliğine SUBÜ de dâhil oldu. Rektör Sarıbıyık, ortak paydada hareket edebilme..

Türk dünyasında ortak bilinç oluşacak

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi yürütücülüğünde geliştirilen ‘Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’ için iş birliği protokolü imzalandı. İş birliğine SUBÜ de dâhil oldu. Rektör Sarıbıyık, ortak paydada hareket edebilme bilincine katkı sağlayacakları için heyecanlı olduklarını söyledi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi yürütücülüğünde geliştirilen ‘Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’ kapsamındaki ortaklardan birisi oldu. SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve başta Türkiye olmak üzere Türk dünyasının birçok bölgesinden üniversitenin rektörleri tarafından çevrimiçi platformda ‘Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Rektörlerin katılmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettikleri ve mimarlarını tebrik ettikleri proje ile 3 kredilik Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Dersi protokolü imzalayan üniversitelerde seçmeli ders olarak yer alacak.

İlk şart istemek

Türk dünyası için önemli bir gün yaşandığını vurgulayan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, “Türk dünyasının nüfusu 300 milyona yaklaştı. Bu yönüyle dünyada yükselen stratejik bir değere sahip olarak önümüze yeni fırsatlar çıktı. Bu fırsatları hayata geçirmenin ilk şartı istemektir. Biz de Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi; bir olalım, iri olalım ve diri olalım istiyoruz. Toprak anlamında bütünleşme olmasa bile; aynılıkları, benzerlikleri olan Türk dünyasının; eğitim, kültür, tarih ve ekonomi gibi alanlarda ortak paydalarda hareket etmeleri gerekiyor. Birleşip yükselmek, yükselip birleşmekten çok daha iyidir. Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi ile farklı coğrafyalarda yaşayan Türk dünyasının üniversiteli gençlerinde de bu bilinç gelişecektir. Bu dersi alan her genç benzerliklerimizi fark ederek aslında biz aynıyız diyecekler. Proje kapsamında gençler Türk dünyasının geleceği tasavvurundan ortak abide şahsiyetlere kadar çok farklı alanlarda eğitim alacaklar” diye konuştu.

Teşvik edeceğiz

Titizlikle hazırlanan projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Emeği geçenleri kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. İsmail Gaspıralı; ‘Dilde, işte ve fikirde birlik’ diyor. Bizler de imzaladığımız bu protokol doğrultusunda ‘Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Dersi’ ile öğretim yönetim sistemine içerik olarak katkı sağlamak; proje, tez ve makale gibi bilimsel çalışmaları teşvik etmek arzusundayız. Proje ile ilgili çalışmaların etkili olabilmesi için bir koordinatör belirleyeceğiz. Her dönem bu dersi alan ve en başarılı olan öğrencimiz ise yaz döneminde açılacak olan Bilim Kampı’na katılacak. Türk dünyasındaki gençlerin ortak paydada hareket edebilme bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağımız için heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL