Kültür-Sanat

Tarkan’ın Çizeri Sezgin Burak’ın Akyazı’daki Babaevi Müze Oluyor

Yeşilçam’da birçok filme de konu olan Tarkan çizgi tipinin mucidi ve çizeri Sakaryalı ünlü ressam Sezgin Burak’ın (1935-1978) Akyazı’da doğup büyüdüğü evi müzeye dönüştürülüyor.   İTÜ İngilizce okutmanlığı görevinden emekli..

Tarkan’ın Çizeri Sezgin Burak’ın Akyazı’daki Babaevi Müze Oluyor

Yeşilçam’da birçok filme de konu olan Tarkan çizgi tipinin mucidi ve çizeri Sakaryalı ünlü ressam Sezgin Burak’ın (1935-1978) Akyazı’da doğup büyüdüğü evi müzeye dönüştürülüyor.

 

İTÜ İngilizce okutmanlığı görevinden emekli eşi Türkay Sezgin ile küçük oğlu Tan Burak’ın, aylardır sürdürdükleri Akyazı’da üç dönümlük dede arazisinin içindeki harap evi müzeye dönüştürme çabaları sonuçlanmak üzere. Ünlü çizer Sezgin Burak’ın vefatından kısa süre önce gelip üç beş gün kaldığı ve duvarlarına Tarkan’ın resimlerini çizdiği evin, eşi ve küçük oğlu tarafından binlerce lira masraf edip ‘Sezgin Burak Müzesi’ adıyla müzeye dönüştürülerek ziyarete açılması sanatseverler arasında da büyük memnuniyet ve heyecan uyandırdı.

Sanatçının 87. doğum yıldönümünü olan 15 Mayıs tarihinde hizmete girmesi beklenen Sezgin Burak Müzesi’nin bulunduğu sokağa, Akyazı Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Meclisince de ünlü çizerin adının verilmesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL