Ekonomi

Tacikistan iş görüşmelerine pandemi engeli yok

Tacikistan Büyükelçisi ve beraberindeki heyeti ağırlayan KOTO Başkanı Bulut, Covid-19 pandemisinin Tacikistan ile daha fazla ticaret yapmaya engel olamayacağını belirterek, “Pandemi biterse yüz yüze, bitmezse de online olarak iki ülke..

Tacikistan iş görüşmelerine pandemi engeli yok

Tacikistan Büyükelçisi ve beraberindeki heyeti ağırlayan KOTO Başkanı Bulut, Covid-19 pandemisinin Tacikistan ile daha fazla ticaret yapmaya engel olamayacağını belirterek, “Pandemi biterse yüz yüze, bitmezse de online olarak iki ülke iş insanlarını mutlaka ticaret masasında buluşturmayı istiyoruz” dedi.

Kocaeli iş dünyasının çatı kuruluşu Kocaeli Ticaret Odası, üyelerinin dış ticaret ağını genişletmek için çalışmalarına devam ediyor. Dünya genelinde hakim olan Covid’19’un üyelerin ihracatlarına daha fazla etki etmemesi için güvenli limanlar arayan Kocaeli Ticaret Odası’nın Başkanı Necmi Bulut, Tacikistan Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon, Tacikistan İstanbul Başkonsolosu Murod Saidzoda, Tacikistan Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sodiqi ve DEİK Tacikistan Türk Konseyi Başkanı Cihangir Saatçioğlu’nu ağırladı.

BİR MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ
KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Ziya Uludüz, Ömer Efe, Abdurrahman Çuhadar ve Yusuf Erenkaya’nın da yer aldığı görüşmede, KOTO üyesi iş insanlarının Tacikistan işe iş ilişkileri masaya yatırıldı. Ziyarette yaptığı konuşmasında, iki ülke cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 1 milyar dolar ticaret hedefini hatırlatan Başkan Bulut, KOTO olarak gerekli tüm çalışmaları yapmaya hazır olduklarını belirtti.

“HEM YETKİN HEM DE HAZIRIZ”
Dünya genelinde hakim olan Covid’19 pandemisine ekonomik alanda daha fazla kayıp vermemek için durmaksızın çalışıp projeler ürettiklerini ifade eden Başkan Bulut, “Öncelikli sektörleri tespit ederek, pandemi biterse yüz yüze, bitmezse de online olarak iki ülke iş insanlarını ticaret masasında buluşturmayı istiyoruz. Bu görüşmeleri somut işbirlikleri, yatırım ve daha fazla ticaretle taçlandırmak istiyoruz. KOTO olarak tüm süreçleri yürütmeye hem yetkin hem de hazırız” ifadelerini kullandı.

“BAŞKAN BULUT’UN KARARLILIĞINI DESTEKLİYORUZ”
Tacikistan Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon da, Tacikistan’ın Pakistan, Hindistan ve İran ile komşu olmasına rağmen en fazla ihracatı Türkiye ile yaptıklarını ifade ederek ülke ekonomisine dair önemli bilgiler verdi. Büyükelçi Rajabiyon, Türkiye’nin dış ticarette 5. Büyük partnerleri olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde 200 milyon dolara yakın Türk yatırımı var. Ayrıca Türk yatırımcılar 500 milyon dolar civarında ihale almıştır. Türk ürünlerinin kalitesi çok iyi ve biz bu farkı çok önemsiyoruz. KOTO’nun da işbirliği ve destekleriyle daha çok iş insanını ülkemizle buluşturmak, kendilerine sunduğumuz fırsatları tanıtmak istiyoruz. KOTO Başkanımız Necmi Bulut’un bu yöndeki kararlılığını da destekliyoruz” dedi.

ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER VE SAHA ZİYARETLERİ
Görüşmede, 2 ülkenin Sanayi Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan, Türkiye’nin Tacikistan’da yürütülen kümelenme çalışmalarına mentorluk etmesi, Vergi, Gümrük, Teşvik mekanizmaları, Tacikistan’ın Türkiye vatandaşlarına uyguladığı vize politikası, sektör eşleştirmeleri, Tacikistan’ın kimya, temizlik malzemeleri ve alüminyum öncelikli sektörlerindeki talepleri görüşüldü. KOTO’daki ziyaretin ardından Özmak Makine ve Balaban Isıcam tesislerine saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Burada, kapsamlı bilgiler alan Tacikistan heyeti, Kocaelili iş insanlarıyla bir araya gelmeyi bekliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL