Güncel

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’a ‘Rotary Kültür Ödülü’

1914 Bursa doğumlu, Bursa Kız Muallim Mektebi mezunu, Cumhuriyet Kadını, Yazar, Bilim İnsanı, Tarihçi, Fahri Doktor, Türk Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün izinde sürdürdüğü hayatı boyunca, yaptığı çalışmalarla tarihe ışık..

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’a ‘Rotary Kültür Ödülü’

1914 Bursa doğumlu, Bursa Kız Muallim Mektebi mezunu, Cumhuriyet Kadını, Yazar, Bilim İnsanı, Tarihçi, Fahri Doktor, Türk Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün izinde sürdürdüğü hayatı boyunca, yaptığı çalışmalarla tarihe ışık oldu.

Cumhuriyet’in kuruluşuna ve Atatürk devrimlerine tanıklık eden, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk mezunlarından olan Cumhuriyet kadını Muazzez İlmiye Çığ, Sümerolog kimliğiyle gerçekleştirdiği çalışmalarıyla tarihe iz bırakıp, Türk kadını için rol model oldu.

Bursa Yıldırım Bayezid Rotary Kulübü de; Atatürk’ten aldığı aydınlanma meşalesini başarıyla taşıyarak, bilim ve bilgi ışığında yarattığı eserlerini insanlığa kazandırması ve ülkemize değer katması sebebiyle Türk Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’a ‘Rotary Kültür Ödülü’nü takdim etti.

Sümeroloji alanında dünyaca tanınan bilimsel çalışmalara imza atan 108 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sümeroloji Bölümü mezuniyetinin ardından uzman olarak atandığı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Sümeroloji alanında yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla tarih ve kültür açısından insanlığa büyük hizmetler sundu.

“Ben üniversiteye başladığım dönemde kadınların çoğu okur-yazar bile değildi. Atatürk’ün devrimleriyle eğitim şansı bulan kadınlarımız meslek sahibi oldular, ekonomik ve sosyal güce kavuştular. Bugün bilimde, teknolojide, sanatta, bütün alanlarda son derece başarılı, dünya çapında ödüller alan kadınlarımız var.  Avrupa’nın Rönesans’ta 400 yılda yaptığı ilerlemeyi biz 80 yılda yaptık.  Avrupa’nın kadınları ancak 400 yıl sonra bizim kadınlarımız gibi oldu. Biz 80 yılda yaptık, çok önemli bir başarı. Bunun hiç unutulmaması ve kız çocuklarının okuması, eğitimlerinin desteklenmesi lazım.” diyen Çığ ekledi, “Atatürk, “Benim güzel halkıma Türk olduklarını öğretmem ve Türklüğün ne derece yüksek olduğunu göstermem lazım.” diyordu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bu sebeple açtı. Böylece Atatürk kültüre çok önemli katkı sunmuş oldu. Ben de Atatürk’ün izinde yürüyerek bu alanda hiç durmadan çalıştım, çok mutluyum.”

Bursa Yıldırım Bayezid Rotary Kulübü, yaşamı, çalışma hayatı ve başarılarıyla Türk kadını için rol model olan 108 yaşındaki Türk Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’a, ‘Rotary Kültür Ödülü’nü online bağlantıyla ekrandan takdim etti. Kulüp üyelerinin kalabalık katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde Rotaryenler konuşması sonrası Çığ’ı hep birlikte ayakta alkışladılar.

                                                                         Kaynak: Bursa Hakimiyet Gazetesi 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL