SAÜ SUBÜ

SUBÜ ve SAÜ’den ortak yapı semineri

SUBÜ ve SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümleri iş birliğinde ‘Yapıların İlerlemeli Göçme Davranışı’ üzerine bir seminer düzenlendi. Seminerde ABD örneği üzerinde durularak Türkiye’de konuya ilişkin yasal düzenlemeler yapılması gerekliliği ifade edildi…

SUBÜ ve SAÜ’den ortak yapı semineri

SUBÜ ve SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümleri iş birliğinde ‘Yapıların İlerlemeli Göçme Davranışı’ üzerine bir seminer düzenlendi. Seminerde ABD örneği üzerinde durularak Türkiye’de konuya ilişkin yasal düzenlemeler yapılması gerekliliği ifade edildi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümleri iş birliği ile ‘Yapıların İlerlemeli Çökme Davranışı: Deneysel, Nümerik ve Yapay Zekâ Uygulamaları ve Ziyaretçi Araştırmacı İzlenimleri: Amerika Birleşik Devletleri’ başlıklı bir seminer düzenlendi. SUBÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aydın Demir konuşmacı olarak katıldı. SUBÜ ve SAÜ İnşaat Mühendisliği bölüm başkanları, öğretim elemanları, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri de seminerde yer aldı.

Seminerden notlar

Seminerde konuşmacı Dr. Öğretim Üyesi Aydın Demir, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio State Üniversitesi’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunduğu süreçte edindiği deneyimleri paylaştı. İlerlemeli Çökme Yönteminin, patlama ve ani yıkım gibi olaylarda yapının göçme mekanizmasının ve dinamik davranışının belirlenmesinde kullanılan bir yöntem olduğu bilgisini veren Demir, yöntem uygulamalarının ABD’de standartlarda yer aldığını ancak Türkiye’de henüz yönetmeliklerde bulunmadığını vurguladı. İlerlemeli göçme davranışının incelenmesi amacıyla ABD’de yıkılması planlanan eski binalar üzerinde deneysel çalışmaların yürütüldüğünü ve bu çalışmalarda ivmeölçerler ve yapay zekâdan faydalanıldığını ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL