TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 214.957
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.012
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 53
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.194
Ekonomi

Storj madenciliği nasıl yapılır ve ne kadar karlı?

Storj, gerçek ve işleyen bir ürün tarafından desteklenen altcoinlerden biridir. Dropbox ve Amazon gibi geleneksel bulut depolama hizmetlerinin modasının geçtiği haber değil. Merkezi depolama hem güvenlik hem de gizlilikten yoksundur. Bu nedenle Storj ve Minebox..

Storj madenciliği nasıl yapılır ve ne kadar karlı?

Storj, gerçek ve işleyen bir ürün tarafından desteklenen altcoinlerden biridir. Dropbox ve Amazon gibi geleneksel bulut depolama hizmetlerinin modasının geçtiği haber değil. Merkezi depolama hem güvenlik hem de gizlilikten yoksundur. Bu nedenle Storj ve Minebox gibi girişimler bu kadar hızlı popülerlik kazanıyor.

Storjdosyalarınızı şifreli ve güvende tutmanıza izin veren merkezi olmayan bir depolama sistemidir. Merkezi olmayan bir p2p ağında tutuldukları için dosyalarınızı hiçbir hacker saldırısı etkileyemez. Storj’un nasıl ve neden çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizi bu makaleye göz atmaya davet ediyorum.Y eteneğinin aksine Storj, sizin ve benim gibi sıradan insanlar tarafından kullanılmak içindir. Madeni paranın arkasındaki tüm fikir, sıradan insanların kullanılmayan HDD alanı ve internet bant genişliğinden kiralamalarına ve kar etmelerine izin vermektir. Ancak, özel HDD Storj madencilik kuleleri yapmak da mümkündür.

STORJ MADENCİLİĞİNE BAŞLAMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Storj’u bir süredir takip ediyorsanız, muhtemelen bazı kişilerin 100 GB’den fazla HDD alanı kiralamanın haftalar aldığından şikayet ettiğini biliyorsunuzdur. Bu, elbette, hizmetin popülaritesinin olmamasından kaynaklanan talep eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Storj ekibi bunu biliyor ve bu sorunu çözmek için adımlar atıyorlar. Aslında en büyük atılımlardan biri, çok uzun zaman önce FileZilla ile bir ortaklık imzalamaları. Filezilla, 2001’de ışık gören popüler bir FTP istemcisidir. Ortaklık sayesinde, Filezilla kullanan kişilere yakında Storj aracılığıyla dosyalarını yükleme ve koruma seçeneği sunulacak. Bu, Storj’u ayda 15 milyondan fazla kişiye tanıtacak.

Şahsen, bunun Storj HDD kiralamanın nasıl çalıştığı konusunda bir oyun değiştirici olmasını bekliyorum. Ortaklık sekiz ay önce imzalandı ve o zamandan beri her iki şirket de yazılım entegrasyonu üzerinde çalışıyor. Ben de dahil olmak üzere birçok insan sonuçları yakında görmeyi bekliyor. Storj coin de son zamanlarda daha fazla ilgi görüyor. Son altı günde, madeni para başına 28 sentten madeni para başına 93 sente bir fiyat artışı oldu. Storj’un istikrarlı bir şekilde ilerlediğine inanıyorum, bu yüzden sizi Storj HDD madencilik teçhizatınızı kurmaya davet ediyorum. Benimki zaten çalışıyor ve çalışıyor.

Eğitim İçeriği

1-) STORJ MADENİ PARA NASIL ÇIKARILIR

Bir Storj madencilik teçhizatı kurmak kolaydır. Aslında, insanların genellikle Storj’u yetkinliğine tercih etmelerinin nedenlerinden biri de budur. Nasıl yapıldığını görelim:

1. madencilik teçhizatıma (gerçekten ilk haha’m) iki adet 3TB HDD kurdum , ilki Western Digital Blue 3TB (WD30EZRZ) dahili SATA HDD ve ikincisi  Seagate Expansion Desktop Drive 3TB harici USB 3.0 HDD. CPU’m çift çekirdekli olduğundan, yalnızca iki düğüm, iki HDD ayarlayabilirim.

Western Digital Blue 3TB Dahili HDD kurulumu

A)-

 • İlk önce teçhizatını kapat
 • HDD’yi SATA konektörleriyle bağlayın
 • Teçhizata güç verin

B)-

Çoğu durumda, “Bu PC” / “Bilgisayarım” a erişirseniz HDD görünmez, bölüm birimi oluşturmanız gerekir.

 • Arama çubuğuna “ disk bölümleri ” yazın ve tıklayın
 • Disk Yönetimi penceresi açıldıktan sonra, disk başlatma ile bir açılır pencere alacaksınız, GPT’yi (GUID Bölme Tablosu) seçin ve Tamam’a tıklayın.
 • Disk başlatma HDD alanı ayrılmadan sonra, üzerine sağ tıklayın ve “ Yeni Basit Birim ” i seçin, ileri tıklayın, HDD’nize bir isim verin, hızlı biçimlendirmeyi bekleyin ve bitirin.

2-) Seagate Expansion Desktop Drive 3TB kurulumu

Harici HDD’ler için kurulum çok basittir, donanımı kapatmaya gerek yoktur 🙂

 • Öncelikle usb ve güç kablosunu HDD’ye takmanız gerekecek.
 • USB kablosunu Anakartın USB bağlantı noktasına bağlayın ve HDD’yi AÇIN
 • Windows’un keşfetmesi için birkaç saniye bekleyin
 • Bu kadar

3-) HDD’leri Storj ile bağlayın ve alanı kiralamaya başlayın

 • ” Sürücü Ekle ” düğmesini tıklayın
 • Ethereum ödeme adresini girin
 • HDD bölümünü seçin ve içinde ” Storj3TB ” gibi yeni bir klasör oluşturun , klasörü seçin
 • Ne kadar alan kiralamak istediğinizi seçin ve “ İleri ” ye tıklayın.
 • “ Bağlantı Ayarları ”nda genellikle “ Rastgele”yi seçip “ İleri ”ye tıklıyorum.
 • İşte bu, eklediğiniz her yeni HDD/Boşluk ile bu adımları tekrarlayın

4-) Ek ve Zorunlu Ayarlar

GÜNCELLEME: 13 OCAK 2018

Storj düğümleriniz için en iyi bağlantıyı elde etmek için yapılması gereken en önemli ayarlar.

KULLANICILAR TARAFINDAN TALEP EDİLDİ ] Biraz araştırmadan sonra tünelleme/siyah bağlantı noktaları düğüm bağlantı sorununuz için en iyi çözümü buldum. DUIADNS , ev ağı aygıtları için doğrudan yönlendiricinizden dinamik DNS güncellemeleri yapmanıza olanak tanıyan dinamik bir dns sağlayıcısıdır ve Apple Havaalanı yönlendiricileriyle de harika çalışır.

İşte yapman gereken şey

 • https://www.duiadns.net/ adresine gidin ve bir hesap oluşturun
 • Giriş yapın, ardından Hesabım’a gidin
 • Sol menüden ” Hostname Oluştur ” u tıklayın
 • “ storj1 ” gibi istediğiniz öneki girin ve açılır menüden herhangi bir alan seçin
 • https://www.duiadns.net/download adresine gidin ve işletim sisteminize veya Yönlendiricinize göre istemciyi indirin (bu eğitim için Windows hizmet modunu kullanıyorum )
 • Bağlantı noktalarınızı henüz yönlendirmediyseniz, örneğin 4000 ve 4001 bağlantı noktalarını yönlendiren iki Düğüm/HDD’niz varsa, bunu yapmanız şiddetle önerilir.
 • İstemciyi başlatın, ana bilgisayar adınızı girin (benim durumumda storj1.duia.ro ), ardından hesap şifrenizi girin ve güncelle düğmesini tıklayın
 • Şimdi bağlantıyı yapmak için Storj Share düğümlerini güncellemeniz gerekecek, Düğüm ayarlarına gidin düzenle’ye tıklayın, dosyayı not defteri ile açmayı seçin ve aşağıdakileri düzenleyin
 • rpcAddress : “rpcAddress”: “storj1.duia.ro” ,
 • rpcPort : “rpcPort”: 4001,
 • doNotTraverseNat : “doNotTraverseNat”: doğru
 • Storj Share’i yeniden başlatın ve bitirin, bu, sahip olduğunuz her biri için ancak farklı bağlantı noktasıyla yapılmalıdır.

Storj ile gelirinizi hesaplamanın kesin bir yolu olmadığını size söyleyerek başlayayım. Bu kulağa sert gelse de, başlangıçta herhangi bir kripto paranın madencilik karlılığını tam olarak hesaplamanın mümkün olmadığını unutmayalım. Cryptocompare gibi siteler, gelirinizi tahmin etmenize izin veren hesaplayıcılar sunar, ancak beklentiler nadiren gerçekle eşleşir. Bunu bir kenara bırakarak, HDD alanınızı Storj’a kiralamaktan bekleyebileceğiniz rakamlara bir göz atalım. Temel gelir formülü, kiraladığınız GB başına 0,015 USD ve indirilen GB başına ek 0,05 USD’dir . Bu, 100 GB kiralayarak , veri sahibinin verilere erişmemesi durumunda aylık 1,50 USD alacağınız anlamına gelir. Bu, aylık en az 90 USD gelir elde etmek için 6 TB HDD alanı kiralamanız gerektiği anlamına gelir. Bir de elektrik maliyetleri var. Hesaplamalara göre , boşta kalan bir PC, HDD’sinin döndüğü düşünüldüğünde yaklaşık 75 W tüketir. Bilgisayarınızı günde iki saat kullanırsanız, kalan 22 saati Storj’a ödetmeniz gerekir. Bu senaryoda, 0,12 $/KWh elektrik ücreti ile maliyetler aylık ortalama 5,94 $ olacaktır. Bu, bilgisayarınızı günde ortalama iki saat kullanmanız ve kalan 22 saat/gün boyunca Storj ile çalışmasına izin vermeniz durumunda 400 GB’den daha az HDD alanı kiralamanın karlı olmadığı anlamına gelir. Şimdi, herhangi bir nedenle PC’niz zaten günde 24 saat çalışıyorsa, HDD alanının bir kısmını Storj’a tahsis etmek saf gelirle sonuçlanacaktır.

STORJ MADENCİLİK KARLILIĞI

Bahsedilen formül oldukça basit ve kolay görünse de, kiralamaya hazır hale getirdiğiniz GB miktarı için değil, kiraladığınız her GB için ödeme aldığınızı unutmamak önemlidir . Bu, Storj’a 6 TB atayabileceğiniz anlamına gelir, ancak yalnızca insanların gerçekten kullandığı miktar için ödeme alacaksınız, bu da ilk ay yalnızca yaklaşık 100 GB olabilir. Yine, Storj’un Filezilla’ya tam olarak entegre edilmesinden kısa bir süre sonra bunun değişmesini bekliyorum. Göreceğiz.

Not: Harici HDD’lerin dahili olanlardan daha fazla sözleşme aldığını fark ettim. Buna henüz bir açıklama bulamadım. Ancak, fark gerçek ve sabittir, bu nedenle teçhizata gelecekte yapılacak eklemeler için bunu hesaba katıyorum.

Düğümler

Çok çekirdekli işlemciye sahip bir bilgisayar kullanarak Storj ile karınızı artırmak için çok yol var . Her işlemci bir düğüm olarak sayılır, bu nedenle çift ​​çekirdekli bir işlemci size iki düğüm sağlar. Bu, geliştiricilerin atanan kaynakları kontrol etme ve böylece sahip oldukları çekirdek miktarına göre tek bir bilgisayarda birden fazla düğüm çalıştırma seçeneği eklediklerine kadar çok uzun zaman önce mümkün değildi .

KARLARIM RAPORU TABLOSU

Storj’u çoğunlukla kendim kazandığım için gözden geçiriyorum. Son zamanlarda, madencilik teçhizatıma eklemek için iki adet 3 TB HDD sipariş ettim. Bu bölümde Storj’un ne kadar karlı veya karlı olduğunu takip edebileceğimiz haftalık/aylık gelir raporu yayınlayacağım.

Alınan Paylaşılan Alan Tarih
BAŞLANGIÇ TARİHİ 19 Ağustos 2017
0 STORJ HDD A : 2,78GB – HDD B : 2,26GB 28 Ağustos 2017
0 STORJ HDD A : 632.82GB – HDD B : 113.54GB IMG 13 Eylül 2017
3.08620393 STORJ HDD A : 633.65GB – HDD B : 115.04GB IMG 19 Eylül 2017
Sürüm 7.0.2 için STORJ Hisse Gui GÜNCEL LİNK IMG 21 Eylül 2017
16.70426564 STORJ HDD A : 653.83GB – HDD B : 150.59GB IMG 19 Ekim 2017
12.32076072 STORJ HDD A : 754,19 GB – HDD B : 166,71 GB IMG 19 Kasım 2017
Toplam: 32.11123029 STORJ 19 Ağustos 2017’den beri

Sonuç olarak

Storj, profesyonel bir ekip tarafından geliştirilmekte olan bir projedir. Amaçları, sıradan insanlara merkezi olmayan dosya depolamasına erişim sağlamaktır. Bu hedefe ulaşmak için şu ana kadar attıkları adımları seviyorum. Filezilla ile ortaklık amaçlandığı gibi çalışıyorsa, talep sorunu muhtemelen bir gecede çözülecektir. Storj madenciliğiyle ilgileniyorsanız, en son güncellemeleri takip edebilmeniz için bu sayfayı işaretlemenizi ve zaman zaman buraya geri dönmenizi tavsiye ederim.

Gökhan Burak GÜRSOY / LC Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL