Kültür-Sanat

Sosyal medya ve sosyal ikilem

Kocaeli Türk ocağı TV’nin bu haftaki konuğu bilgisayar bilişim ve teknoloji uzmanı Gürsel Süt oldu. Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir’in sorularını yanıtlayan Gürsel Süt; “Sosyal medyada veya..

Sosyal medya ve sosyal ikilem

Kocaeli Türk ocağı TV’nin bu haftaki konuğu bilgisayar bilişim ve teknoloji uzmanı Gürsel Süt oldu.

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir’in sorularını yanıtlayan Gürsel Süt; “Sosyal medyada veya internette bir ürüne kolayca ve ücretsiz olarak ulaşabiliyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bu durumda ürün siz olabilirsiniz” dedi.

“Denetim programları kullanılmalı”
Gürsel Süt sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuğunuz sokakta oynarken kimlerle arkadaş ettiğini, televizyon izlerken ne izlediğini, kitap okurken hangi kitapları hangi yazarları okuduğunu görebilir bilebilirsiniz, ancak! Eline telefon alan bir çocuğun hangi mecralarda kimlerle arkadaşlık kurduğunu neler yazıştığını hangi oyunlar oynadığını, hangi kanallara hangi gruplara üye olduğunu, hangi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını bilemezsiniz. Bunun için filtre programları çocuk ve aile programları ile denetim programları kullanmanız çocuğunuzun gelişimi için çok doğru bir tutum olacaktır”

“Yanlış kullanıldığında zararı çok”
Gürsel Süt, “Sosyal medya herkesin her bilgiye, her kişiye kolayca ulaşabildiği için doğru kullanıldığında çok faydalı bir sistem ve bilgi kaynağı olduğu gibi yanlış kullanıldığında da çok zararlı olabilecek bir sistemdir. Bağımlılık yapabilen, duyguları beğenileri öfkeleri tercihleri yönetebilen Manipüle edebilen, ziyaret ettiğiniz sayfaları arama motoruna Yazdığınız konu başlıklarını siyasi ticari dini ve cinsel tercihlerinizi, neleri merak edip öğrenmek istediğinizi Veri olarak depolayan bu sistem, istenildiğinde bu bilgilere sizi müşteri portföyüne katmak isteyenler tarafından kolayca satın alınabilir ve tüm mahremiyetiniz suiistimal edilebilir” dedi.

Süt, paylaşımlara dikkat çekti
Sosyal medya paylaşımlarına dikkat çeken Gürsel Süt, “ Bunun için sosyal medyalarda ev adresinizden kan grubunuza, mezun olduğumuz okullardan çalıştığımız iş yerlerine, kiminle evli olduğumuzdan çocuklarımızın isimlerine varıncaya kadar size özel herkesin ulaşmaması bilmemesi gereken bilgileri kaydetmemeniz. Her gördüğünüz haber veya videonun yorum kısmına tüm duygularınızı ve tüm bildiklerinizi yazmamanız gerekir. Çünkü sosyal medyada yalan haber, yanlış haber doğrusuna göre 10 kat daha hızlı yayılır ve rağbet görür. Bulunduğumuz her ortamımı işaretleyip birlikte olduğumuzu her arkadaşımızı etiketlediğimiz için kim kiminle nerede Ne yapıyor ve kime ne hissediyor diye en iyi onlar biliyor” uyarısında bulundu.

“Gerektiği kadar vergi verilmiyor”
Demir’in sorularını yanıtlayan Gürsel Süt, “Sahiplerinin 2 yumurta kırmayı bilmediği yemek siteleri en yetenekli ve en çalışkan aşçılardan daha fazla para kazandığı bu sosyal medyalarda ve İnternet portallarında kurulan alışveriş sitelerinde dükkan açan esnaf, hiçbirinden, neredeyse bir üründen % 10 kazanamazken iki kişl arasında yapılan bu ticaretten çoğu site en az yüzde 10 yüzde 12 komisyon kazanıyor ve bazıları gerektiği kadar vergi bile vermiyor” diye konuştu.

“Asosyallik riskini arttırıyor”
“Depresyon, endişe, kaygı, umut, mutluluk, ihtiyaç düzeylerimizi ve eğitimlerimizi ürün geliştirme reklam müşteri analizlerinde kullanıyorlar” diye Süt şöyle devam etti: “Aynı zamanda dostlarımızı bulduğumuz acı tatlı anlarımızı paylaştığımız, haber okuduğumuz, günlük hayata dair bilgiler aldığımız, özel günlerimizi kutladığımız kurduğumuz gruplar ile faydalı işler de yapabildiğimiz bu ortamlar bağımlılık yaptığın da gerçek kişilerle temasımızı azaltıp asosyallik riskini de artırıyor.
Aynı zamanda Türk Ocağı üyesi olan bilişim uzmanı Gürsel Süt’e teşekkür eden Başkan Yücel Alpay Demir, bu konuda diyanete ve Milli Eğitim’e çok fazla iş düştüğünü özellikle Cuma namazları öncesi hutbelerde ve okullarda en az haftada bir ders olmak üzere sosyal medyanın doğru kullanımı avantajları ve riskleri hakkında alanında uzman kişiler tarafından doğru bilgiler ve eğitimler verilmesi gerektiğini çocukların ve anne babaların bilgilendirilmesi gerektiğinin önemine değinerek, daha önce değerler eğitimi konusunda da talep yaptıkları gibi bu konuda da Türk Ocakları olarak uzman üyeleri ile birlikte ücretsiz ve gönüllü olarak görev almak istediklerini, inanç olarak da gün geçtikçe zafiyet içerisinde bulunan gençlerin içerisinden Türklük gurur şuuru, İslam ahlak faziletini benimsemiş şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu gibi çok sayıda vatan evlatlarının yetişmesi için gayret edeceklerini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL