Güncel

Serdivan İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Örnek Uygulama

Serdivan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Karaca rehberliğinde okulda el emeği ile yaptıkları süs eşyalarını düzenledikleri kermeste satarak örnek bir uygulamaya imza attılar. Kermesten..

Serdivan İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Örnek Uygulama

Serdivan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Karaca rehberliğinde okulda el emeği ile yaptıkları süs eşyalarını düzenledikleri kermeste satarak örnek bir uygulamaya imza attılar.

Kermesten elde edilen gelir ile Osmanlı döneminde uygulanılan ‘Zimem Defteri’ uygulamasını hayata aktardılar. Osmanlı döneminde varlıklı insanlar Ramazan ayı gelince mahalle bakkalına giderek veresiye defterini satın alarak tüm borçluların borçlarını kapatırlar veresiye defterini satın alırlardı. Bu uygulamaya ‘Zimem Defteri’ denilirdi.

Serdivan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de minik yüreklerinden taşan sevgi ve merhamet duygularıyla bu geleneği yaşatarak bir mahalle bakkalının veresiye defterini satın alarak borçlarını sildirdiler.

Okul Müdürü Feramuz Koşar Ramazan ayının manevi huzurunu yaşadığımız bugünlerde örnek davranış gösteren öğrencileri ve öğretmenleriyle gurur duyduğunu belirterek; “Her alanda başarılı etkinlikler gerçekleştiren öğrencilerimiz iyilik projelerinde de bulunarak, sosyal yardımlaşmanın en saf hali olan zimem defteri uygulamasını yaşatarak ecdadına layık evlatlar olduklarını ispat etmişlerdir. Böylece sadakayı verirken sağ elin verdiğinden sol elin haberdar olmaması prensibi gerçekleşmiş veren kime verdiğini alan kimden aldığını bilmeden pek çok mağdura yardım edilmiş oldu” dedi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL