Güncel

Serbes: En temel hizmetleri alamayan Bağlar Mahallesi üvey evlat gibi görülmemeli

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Adapazarı Bağlar Mahallesi’nin en temel hizmetleri bile alamadığını belirterek, “Mahallenin ulaşım, altyapı ve üstyapı sorunları var. Mevcut okul yetersiz. Sağlık ocağı yok. Açık bırakılan bir dere..

Serbes: En temel hizmetleri alamayan Bağlar Mahallesi üvey evlat gibi görülmemeli

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Adapazarı Bağlar Mahallesi’nin en temel hizmetleri bile alamadığını belirterek, “Mahallenin ulaşım, altyapı ve üstyapı sorunları var. Mevcut okul yetersiz. Sağlık ocağı yok. Açık bırakılan bir dere çevreye zehir saçıyor. Hizmet konusunda Bağlar Mahallemiz adeta üvey evlat muamelesi görüyor.” dedi.

İLKOKUL KAPASİTESİ YETERSİZ

Ender Serbes, Adapazarı Bağlar mahallesi Muhtarı Hikmet Altun ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştu. Serbes, yaptığı açıklamada, Bağlar Mahallesi’nin altyapı, üst yapı ve diğer alanlarda yeterince hizmet alamadığını, adeta üvey evlat muamelesi gördüğünü kaydetti. Mahallede bulunan okulun yetersiz kaldığını dile getiren Serbes, “Mahallede bulunan Murteza Erdoğan İlkokulu yetersiz kalıyor. Okul 350 öğrenci kapasiteli. Ancak mahallede 550 ilkokul öğrencisi bulunuyor. Bu sebeple sınıflar çok kalabalık. Sağlıklı bir eğitim verilemiyor. Okulun teknik imkanları da iyi değil. Semt halkı bu konuda dert yanıyor. Çocuklarının iyi bir eğitim alamadığından şikayet ediyor. Okulun öğrenci kapasitesinin arttırılması istenmiş ancak ne yazık ki bu talep karşılanmamış. Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Bu dönem almasa bile en azından ikinci döneme okulun öğrenci kapasitesi arttırılmalı.” diye konuştu.

ULAŞIM SIKINTISI BÜYÜK

Bağlar Mahallesi’nin ulaşım sorununun da büyük olduğunu dile getiren Serbes, mahalleye ulaşım sağlayan sadece iki toplu taşıma aracı bulunduğunu belirtti. Mahalle halkının Sakarya Büyükşehir Belediyesi’den daha sık aralıklarla geçen otobüs seferleri istediklerini anlatan Serbes, “Şu mahalleye bazen 1 saat, bazen de 2 saat arayla toplu taşıma hizmeti veriliyor. Bu süre aralığı çok uzun. Semt halkı daha sık otobüs seferleri istiyor. En azından 20-30 dakikada bir sefer konmasını bekliyor. Burası büyük bir mahalle olduğu için yolcu potansiyeli var. Ayrıca bu iki araç sadece Bağlar Mahallesi’ne değil Süleymanbey ve Köprübaşı mahallelerine de hizmet veriyor. Mahalle halkı yetersiz ulaşımdan büyük sıkıntı çekiyor. Bu mahallelerden yolcu taşıyan araç sayısının acilen arttırılması bekleniyor.” dedi.

SAĞLIK OCAĞI YOK

Mahallede bir sağlık ocağı bulunmadığını, 2015 yılında yapılan genel seçimlerden önce, sağlık ocağı hizmeti verilmesi için bir arsaya konteynır konulduğunu hatırlatan Serbes, ancak bu konteynırın içinin teşrifatının ve doktor atamasının yapılmaması sebebiyle hizmete açılamadığını ifade etti. Serbes, “Seçimlerden önce iktidar partisine mensup siyasiler mahalleyi ziyarete gelmiş. O zaman da mahallede sağlık ocağı yokmuş. Orada, ziyaret esnasında, dönemin sağlık bakanı aranmış ve herkesin huzurunda sağlık ocağı açılma sözü verilmiş. Seçimden önce bir arsaya sağlık ocağı hizmeti verilmesi için bir konteynır getirilmiş. Aradan 6 yıl geçmesine rağmen hiçbir gelişme yaşanmamış. Sadece konteynırı öylece bırakıp gitmişler. Konteynır şimdi çürümeye terk edilmiş. Bağlar Mahallesi merkeze en uzak mahallelerdin biri. Bölge halkı sağlık hizmeti alabilmek için komşu mahallelerin sağlık ocaklarına gitmek zorunda kalıyor. Mahalleli bir an önce mahallenin sağlık ocağının açılmasını istiyor.” şeklinde konuştu.

ALTYAPI YOK AÇIK DERE ZEHİR SAÇIYOR

Bağlar Mahallesi’nin altyapı ve üstyapı konusunda da sıkıntılar yaşadığının altını çizen Serbes, mahallede bulunan ve üstü açık bırakılan ve kirli akan bir derenin etrafa zehir saçtığını vurguladı. Serbes, şunları kaydetti: “Bağlar’da doğru dürüst ne kaldırım, ne yol ne de altyapı var. Sokaklar çok bakımsız. Özellikle üstü açık bir dereden büyük şikayet var. Mahalle halkı bu konudan çok muzdarip. Dere çok pis ve etrafa adeta zehir saçıyor. Pislik yuvası haline gelen dere ayrıca dayanılmaz bir kokuya da sebep oluyor. Semt halkı bu derenin bir an önce kapatılması için yardım istiyor. Bu güne kadar çalmadıkları kapı kalmamış. Ancak hiçbir netice alamamışlar. Her kurumun kendilerini başka bir kuruma gönderdiğini belirtiyorlar. Dertlerine sahip çıkan yok. Dere, halkın kabusu olmuş. Mahalle halkı, bu derenin kapatılması için Büyükşehir Belediyesi’nden yardım istiyor. İnsanların sağlığını tehdit eden derenin üstünün kapatılmasını istiyor. Ayrıca ilgili belediyeden de altyapı ve üstyapı hizmeti bekliyorlar. Sadece seçimden seçime hatırlanmak istemiyorlar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL