Eğitim

SAÜ Öğrencilerine Kariyer Desteği

Sakarya Üniversitesi Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü pandemi döneminde SAÜ öğrencileri ve mezunları için başarılı bir kariyer yolculuğuna sahip olmaları konusunda faaliyetlerine devam ediyor. Rektörlük bünyesinde 2015-2016 yılında kurulan SAÜ..

SAÜ Öğrencilerine Kariyer Desteği

Sakarya Üniversitesi Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü pandemi döneminde SAÜ öğrencileri ve mezunları için başarılı bir kariyer yolculuğuna sahip olmaları konusunda faaliyetlerine devam ediyor.

Rektörlük bünyesinde 2015-2016 yılında kurulan SAÜ Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü; öğrencilerin iş hayatının beklentilerine uygun olarak nitelikler kazanmalarına yönelik pek çok farklı çalışma yürütüyor. Birim Koordinatörü Prof. Dr. Yasemin Özdemir, öğrenciler ve mezunlar için kariyer yolculuklarında bilinçli tercihlerde bulunmalarını sağladıklarını ifade ederek, “Kariyer hedeflerini belirleyip gerçekleştirmeleri, staj ve iş imkânlarından haberdar olmaları konularında yardımcı oluyoruz” dedi. Prof. Dr. Özdemir, kariyer tanımının ve kapsamının zaman içinde değişen bir kavram olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden öğrencilerimiz ve mezunlarımız için bu birimde kariyer anlamında onlara destek olmaya yönelik faaliyetler yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

“Kendi kişisel özelliklerini tanımalarını sağlıyoruz”

İlk kez Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğüne ziyaret eden öğrenciler ile kısa bir bilgilendirme görüşmesi yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Özdemir, “Kariyer danışmanlığı ile ilişkili olarak öğrencilerimizin koordinatörlüğe gelmeden öğrencisi oldukları bölüm ve kendi ilgi ve yeteneklerine uygun uzmanlaşma alanı hakkında araştırma yapmalarını bekliyoruz. Ayrıca bizim uygulayacağımız envanterlerle de kendilerini daha iyi tanımalarına ve güçlü, zayıf yönlerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Diğer tarafta yaptığımız raporlama ile öğrenciye ilişkin tespitlerimiz ve öğrenciden aldığımız bilgilerle bizim de iş yaşamını yakından takip ederek edindiğimiz bilgileri birlikte ele alarak bir planlama yapmalarına katkı sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SAÜ Staj Seferberliğinde öğrencileri en çok staj yapan üniversite”

Salgın döneminde mevcut kariyer danışmanlığı sürecini elektronik ortama taşımakla ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Özdemir, “Pandemi döneminde bizde diğer çevrim içi etkinlikler düzenleyerek ve bize ulaşan fırsatları öğrencilerimizle paylaşarak onların yanında olmaya çalıştık. Ayrıca iyileştirmeler yapmayı sürdürdüğümüz Mezun Bilgi Sistemi ile mezunlarımızla olan iletişimimizi sürdürmeye, eğitim ve iş ilanı gibi fırsatları onlarla paylaşarak kariyerlerinin geri kalan döneminde de yanlarında olmaya çalışıyoruz. Zaman içinde mezunlarımızla öğrencilerimizi bir araya getirerek SAÜ ailesini daha güçlü bir şekilde bir arada tutmayı hedefliyoruz. Bunların yanında 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin (TCCBİKO) yürüttüğü “Staj Seferberliği” programının öğrencilerimize ulaşmasını sağladık ve stajları sürecinde onlara yardımcı olduk. Ayrıca Sakarya Üniversitesi, Staj Seferberliği kapsamında öğrencileri en çok staj yapan üniversitelerden biri oldu. Bu dönemde geçtiğimiz yılın yansıması olarak bu yıl yaklaşık 1500’den fazla öğrencimiz “Staj Seferberliği” programına başvurdu ”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL