Ekonomi

SATSO Akademi Platformu Üyelerin Hizmetine Açıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile Erol..

SATSO Akademi Platformu Üyelerin Hizmetine Açıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1194 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Şubat Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Toplantının devamında 27. Meslek Komitesi tarafından meclise sunulan “Pide Azami Fiyat Teklifi” görüşüldü. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ergin Balcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üretim ve sabit giderlerimizde yaşanan ciddi artışlar pide üretim maliyetlerini de ciddi oranda artırmış bulunmakta. Sektör temsilcisi işletmeci firmalarımızın dönüşleri sonrası komitemiz tarafından alınan karara istinaden 330 Gram Pide: 6,00 TL, 500 Gram Pide: 9,00 TL ve 660 Gram Pide: 12,00 TL olarak satış fiyatlarının meclise sunmayı uygun gördük.” dedi. Söz konusu karar meclis üyeleri tarafından oylanarak kabul edildi.

Oylamanın ardından Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesinin üzerinden tam 2 yıl geçti. Yaşanan 2 yıllık süreç küresel ekonomiyi temelden sarstı ve iş yapma süreçlerinde büyük bir dönüşümü de beraberinde getirdi. İlk etapta tedarik zincirinde yaşanan problemler ve ekonomik sıkıntılar, hammadde temininde yaşanan sorunlar ve fahiş fiyat artışları olarak kendini göstermeye devam ediyor. Pandemi kaynaklı yaşanan bu sıkıntıların en yakın zamanda tamamen sonlanmasını temenni ediyoruz.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Pandeminin ekonomik kayıpları ile mücadele ettiğimiz bir dönemden geçerken, dünyanın yakından takip ettiği bir savaş sürecine şahitlik ediyoruz. Bağımsız bir ülkenin, bir başka ülke tarafından işgal edilmesini kınıyoruz.

Rusya’nın Ukrayna operasyonu ile başlayan son jeo-politik gelişmeler, küresel büyüme ve enflasyon üzerinde yeni ve önemli bir risk olarak önümüzde durmaktadır. Özellikle, Avrupa’nın merkezine yakın bir bölgede yaşanan bu sıcak savaş ortamı, başta bu bölge olmak üzere tüm dünyada ekonomik aktiviteyi yavaşlatmaya başlamıştır. Ayrıca ve en önemlisi, savaşın büyümesi zaten ekonomik olarak toparlanmaya gayret eden Türkiye ekonomisine daha da hasar verebilir / verecektir.

Hepimizin de bildiği gibi Türkiye’nin doğalgaz ithalatının yüzde 45’i Rusya’dan yapılıyor ve giderek artan bir doğalgaz ihtiyacımız var. Bir yandan enerji fiyatları artarken, diğer yandan da ülkemize turist girişleri azalabilir ki, bunların cari açığa olumsuz etkisi muhtemeldir.

Dolayısıyla, bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil eden iki ülke arasındaki bu savaşın bir an önce sonlanması en büyük temennimizdir. Türkiye bu anlamda uzlaştırıcılık misyonunu en iyi şekilde yürütmeye gayret ediyor. İnşallah bir an önce barışı sağlayacak adımlar atılır ve özellikle can kayıplarına son verilir.

Bu konulara paralel olarak piyasaların durumu elbette iç açıcı değil. Maliyet baskısı, hammadde fiyatlarındaki artış, enflasyon; üreticiyi, tüccarı, çiftçiyi, girişimciyi, vatandaşımızı yani hepimizi zorluyor. Bu sürecin daha az hasarla atlatılması için daha önce de belirttiğim gibi hükümetimiz nezdinde birtakım tedbirler alınıyor. Ancak bunların yeterli olmadığını ve yeni destek programlarına ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.

KDV İNDİRİMİ

Bu doğrultuda bazı temel ihtiyaç maddelerinin KDV’sinin yüzde 8’e indirilmesi ekonomi açısından olumlu buluyoruz. Son yıllarda yaşanan sorunlar, sağlıklı gıdaya erişimin ve tarım sektörünün bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu anlamda, ülkemizin en önemli sektörlerinden olan tarım sektörünün ve özellikle çiftçimizin desteklenmesi oldukça önem arz etmektedir.

KOBİGEM

Üyelerimizin kurumsal ve ekonomik gelişimlerinde katkı sağlamak amacıyla birçok proje yürütmekteyiz. KOBİ Geliştirme Merkezi (KOBİGEM)” platformu kurulması için altyapı çalışmalarımızı yürütüyoruz. Girişimcilik, kurumsallaşma, inovasyon, ihracat, yeşil mutabakat, e-ticaret, üniversite&sanayi iş birliği, dijital dönüşüm, yalın üretim gibi firmaların gelişimine yönelik modülleri barındıran bir sistem kuruyoruz. Süreç, üyemizin firma analiz talebi ile başlayıp; analiz sonrası yol haritası hazırlanması ve geliştirmeye ihtiyacı olduğu belirlenen alanlarda; mentorluk, eğitim ve iyileştirilmesi ile tamamlanacak.

SATSO AKADEMİ AÇILDI

Üyelerimizi küresel ölçekte yaşanan rekabete hazırlamak, iş dünyasının gelişimine katkı sağlamak ve iş hayatındaki başarılarına destek vermek amacıyla mesleki ve kişisel eğitimler düzenlemekteyiz.

Oluşturduğumuz SATSO Akademi platformunda eğitmen havuzunun oluşturulabileceği, oryantasyon ve hizmet içi eğitimlerin video kayıtlarının olduğu ve ihtiyaç halinde tekrar seyredilip, karneye işlenmesini sağlayacak. Üyelerimiz eğitimlerimizi bu platform üzerinden kolaylıkla takip ederek ve taleplerini iletebilecek.

TRENDYOL

Geçtiğimiz yıl yüzde 165 oranında artış gösteren e-ticaret pastasından üyelerimizin de pay alması için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu kapsamda ülkemizde, e-ticaret pazarının lider konumunda olan Trendyol ile bir iş birliği çalışmasına başlıyoruz. Trendyol’dan üyelerimiz için komisyon indirimi aldık. Trendyol ile yapılan çalışma kapsamında dijital araçların kullanımı, satış artırma teknikleri, ürün fotoğraflama, sosyal medya kullanımı, finans, depolama kargolama gibi ilgili her konuda Trendyol uzman desteği ve eğitimler ile talep eden üyelerimiz e-ticarete hazır hale geleceklerdir.

MODEL FABRİKA

Ülkemizde 8 ilde “Model Fabrika” kurulmuştur. Burada deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin öğretilmesini sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Sonrasında işletmelerde “yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği” vb. Konularda işletme çalışanlarının bilgi ve becerileri artırılmaktadır. 7 ilde daha model fabrika kurulum çalışmalarına başlanmıştır. İlimizin de bu listede yer alması için sanayi ve teknoloji bakanlığı ile bir süredir görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Kurulan model fabrikaları inceliyoruz. Bu hafta bu konu üzerine bakan yardımcılarımız ve ilgili genel müdür ile toplantılar yapacağız.

SATSO’NUN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Yürütülen süreçlerin daha hızlı olması, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla kurumsal olarak dijital dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Bu ay insan kaynakları yönetim sürecimizde dijital dönüşümü tamamladık. Diğer süreçlerimiz için de dijitalleşme çalışmalarımız devam edecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL