Ekonomi

SATSO 2022 Bütçesi Oy Birliğiyle Onaylandı

SATSO 2022 Bütçesi Oy Birliğiyle Onaylandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Yılı Bütçesi 26 Milyon 881 Bin 510 TL olarak oy birliği ile karara bağlandı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1191 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ekim ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık ve 2021 yılı genel faaliyetleri ile SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi: “Para ve maliye politikaları, makroekonomik istikrarın sağlanmasında son derece önemli olmakla birlikte ekonomik büyüme, kalkınma, istikrar ve gelir bölüşümü hedeflerine ulaşmada kullanılan politika araçlarıdır. Maliye politikası, hükümetlerin vergi, kamu harcamaları, bütçe, borçlanma ve borç yönetimi gibi mali araçları kullanarak genel ekonomi üzerinde etki yaratmasını ifade ederken para politikası ise; para arzı, faiz oranı ve döviz kuru gibi büyüklükler ile ekonominin değişik kesimleri üzerinde etkiler yaratmaktadır.

Son günlerde yaşadığımız ekonomik gelişmeler ile kurda yaşanan gelişmeler ve bu doğrultuda fiyat istikrarında yaşanan dengesizlik herkesin elindekileri muhafaza etme ve daha dikkatli hareket etme yoluna gittiği bir dönemi oluşturdu. Bu kapsamda iş dünyasının temsilcileri olarak bizler, yaşanan sıkıntıları atlatmak, ekonomide yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamlılığı için; reel sektörün ve üreticinin desteklendiği, tedarik sürecinde devamlılığının sağlandığı uzun vadeli kararlı yeni politikaların en kısa zamanda belirlenmesini temenni ediyoruz.

Üretim ve ihracata dayalı bir büyüme ile yılı tamamlıyoruz. Ekonomimiz yüksek standartta ürün arzını gerçekleştirerek rekabet gücümüzü de bu ölçekte artırmaya başladı. Ancak küresel ölçekte rekabet edebilmemiz için ülke olarak markalaşma, ar-ge ve inovasyona odaklanmamız ve bu alanda yatırım yapmamız gerekiyor.  Bunun için de maliyetler kontrol altına alınmalı, döviz kuru, enflasyon, faiz oranları arasında bir denge sağlanmalı ve katma değerli ve yüksek teknolojiye sahip ürün ihracatına ve rekabet gücünün artırılmasına önem vermeliyiz.

Enflasyon

TL varlıkların yeni bir döviz talebi yaratmayacak şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla atılan adımları olumlu karşılıyoruz. Ancak uzun vadeli tedbirlerin devam etmesini de bekliyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki makroekonomik istikrarı bozan en önemli etkenlerden biri yüksek enflasyondur. Ekonominin güçlenmesi ve piyasanın canlılığını kaybetmemesi için enflasyon sorununu çözmemiz gerekiyor. Bunun için köklü adımlar atılmalı. Ülke olarak enflasyonla mücadele gündemimizin en temel konusu olmalıdır.

Asgari Ücret

Asgari ücret 2022 yılı için 4 bin 253 lira olarak açıklandı. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun. Beklentileri karşılayan bir rakam ile karşılaştık. Tüm çalışanların ücretlerinden asgari ücrete denk gelen kısmın gelir ve damga vergisinden muafiyeti de sağlandı. İşverenlere de 450 tl gibi bir indirim açıklandı. Ancak yaşadığımız bu süreç 450 TL destekle sürdürülemez. İşverenler olarak bu konuda zamanla güncelleme yapılmasını da bekliyoruz.

Konuşmasının devamında oda tarafından 2021 yılında hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Başkan Altuğ; “Oda olarak bu yılı da dolu dolu çalışarak tamamlıyoruz. 2021 yılında hibe kaynaklı 19 projede yer aldık ve oda olarak bunlardan 8 tanesinin yürütücülüğünü yapıyoruz. Odamızda birçok alanda üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ve onlara yön verecek eğitimler düzenledik, ziyaretler, toplantılar gerçekleştirdik, projeler ve protokollere imza attık. Bütçemiz ve yetkimiz dahilinde sosyal yardımlarda bulunduk.

Meslek komitelerimizin, komisyon ve kurullarımızın özverili çalışmaları ve yaptıkları toplantılarda alınan kararlar ve raporlar yetkili mercilere iletildi ve takip edildi. Tüm üyelerimizin sorunları ile yakından ilgilendik ve bu sorunların çözümüne yönelik gerek yerel, gerekse merkezi düzeyde görüşmelerimiz ve girişimlerimiz oldu.

A sınıf akreditasyonuna sahip bir oda olduk, EFQM mükemmellik modeli hizmet yolculuğuna başladık. Kalite belgelerimize bu yıl yenilerini ekledik. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından verilen sıfır atık belgesini odamıza kazandırdık. Toplamış olduğumuz geri dönüşebilen atıklar ile ortalama 85 kg’lık sera gazı salınımı 2.250 KWH enerji tasarrufu sağlandı.

Doku kültürü laboratuvarımızı tamamladık işletmeye başladık. Tek durak hizmet binalarımızı planladığımız zamanda bitirdik ve sizlere söz verdiğimiz gibi neredeyse yüzde 100 doluluk ile üyelerimizin tek noktadan hizmet alacağı bir kampüs haline geldik.

Sogep projesi kapsamında topraktan sofraya kadın eli projemiz hızla ilerliyor 2022’de tamamlamayı planladığımız çalışma ile bir mutfak akademisi oluşturarak hem ihtiyaç sahibi kadınlarımızı meslek sahibi yapacağız, hem de yöresel yemeklerimizi sunabileceğimiz bir ortam hazırlıyoruz.

2021 yılında 3 adet yayınımız bir de sponsor olduğumuz yayın olmak üzere toplam 4 yayın çıkardık. 2021 yılında birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirdik komite komisyon ve kurullarımız aracılığı ile üyelerimize ve ilimize değer katacak çalışmalara imza attık. 2021 yılını iletişim yılı olarak belirlemiştik. Hep birlikte pandeminin gölgesinde bir iletişim yılı geçirdik. 2022 yılının iletişim anlamında daha güçlü bir yıl olması için faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Kapasite raporları ve Dozvola Belgesi

2021 yılı sonunda 1.070 firmamızın aktif kapasite raporu bulunmaktadır. Bu firmalarımızda toplam 61.128 personel istihdam edilmektedir. 2021 yılında ilk defa kapasite raporu alarak sanayici olan 169 firmamızda da 1.960 personel istihdamı sağlandı. Yine 2021 yılında odamız tarafından 250 adet yerli malı belgesi düzenlenmiş olup düzenlenen belgelerin %8 ‘lik kısmı yüksek teknoloji ürün için verilmiştir.

Ayrıca Karasu Limanımızda odamıza ait ofisimizden uluslararası ticari taşımacılık yapan araçlara 2021 yılında toplam 30 bin 992 adet uluslararası geçiş belgesi verilmiştir. Belge sayısında 2020 yılına göre yüzde 51 artış olmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL