Güncel

SASTOP’tan SATSO ziyareti

SASTOP’tan SATSO ziyareti

Sakarya Sivil Toplum Platformu SASTOP, Sakarya  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ  ile şehrin sorunlarını paylaştı.

Yapılan Basın Açıklamasında;

SASTOP, Sakarya’mızın sorunlarını ilgili kuruluşlar ile bir araya gelerek karşılıklı görüş ve  öneriler konusunda ki ziyaretlerini son olarak SATSO  Başkanı Akgün Altuğ ile  bir araya gelerek gerçekleştirdi. SASTOP‘un  ortak toplantılarındaki amacı, eksik bilgileri tamamlama fikir alışverişi ve gündemde olan önerileri değerlendirme olarak açıklandı.

Gerçekleşen toplantıda SASTOP, SATSO ile Sakarya’nın gündemdeki sorunları ve istikbalde hedeflenen vizyonu konusunda beklentilerini anlattı. SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve Yönetim kurulu temsilcileri ile birlikte gerçekleşen toplantıda; Halen devam eden Sakarya’nın  17 sorunu üzerinde açıklama yapılırken platform temsilcileri Sanayi dışındaki konularda kısa karşılıklı görüşmelerden sonra sanayi üzerinde hedeflenen çalışılmalar konuşuldu..

TURABDER Sakarya Şube Başkanı ve SASTOP Moderatör eş başkanı Av. Ü.Önder Döker Sakarya’nın sorunlarını; deprem sonrası 2005 yılının Eylül ayından bu yana 16 yıl gündemde tuttuklarını ve halende devam ettiğini açıkladılar. Bu zor süreçte yöneticilere çalışmalarında kolaylık olması için 62 Dernek, vakıf ve Sendika’nın Başkan ve temsilcileri ile başladıkları bu çalışmalara halen devam ettiklerini her konuda Başkanlardan teşekkül eden SASTOP’ un  ilgilenmesi gereken  konularda rapor hazırladıklarını, parti ve kişi gözetmeden ilgililere sunduklarını, amacın Sakarya’mızın bir an önce daha ileriye gitmesini ve bu konuda Markalaşmasını hedeflediklerini, SATSO’nun özellikle Sanayileşme konusunda önerilerine ihtiyacı olduklarını dile getirdiler. Toplantıda SASTOP’u temsil eden Geçmiş Dönem Baro Baş. Av. Önder Döker Geç. Dönem Ziraat Odası Başkanı .Hamdi Şenoğlu, Geç. Dön. TÜVASAŞ Müdürlerinden ve Serdivan Kızılay Der. Başkanı Fikret Kökalp, Sivaslılar Der. Başkanı ve Sevgi Der. Başkan Yardımcısı Aytaç Güner; Sapanca gölünde ki sorunların ve Akçay Barajının  durumunu ve gölün  aşırı kullanımı sonucu  her zaman su seviyesinin tehdit edeceğini açıkladılar.

Yeni Adliye sarayının ve Valiliğin Merkezde olmasının uygun olduğu fakat bunun gerçekleşmediğini,  deprem konusunda Ankara’nın 22 yıldır  ağırlık vermediği konuya  TBMM deprem Komisyonu Başkanı Vekili Recep Uncuoğlu’na rapor sunduklarını, Sakarya Nehrinin fabrika atık sularının  tam olarak denetlenmediğini bu konuda çözüm bulunamadığını, Çark deresi için Sakarya’dan su takviyesi yapılmasını, Trafik ve oto park sorununun devam ettiğini, Geyve Boğazı taş ocakları konusunda yakın yerleşim yerleri sakinlerinin  şikayetlerini,  Kocaali için büyük sorun olan OSB’lerin yerleşim yerlerinden ve tarım alanlarından uzak yerlere  yapılmasının en uygun seçim olduğunu, Çimento Fabrikalarını yerleşim yerlerinden uzak yerlere yapılmasını, Sakarya’nın Kanser konusunda Dilovası’ndan sonra en fazla zarar gören şehir olduğunu, Suni tatlandırıcıların kontrollü kullanılmasını, tarım konusunda  Belediye tarafından yapılan çalışmaların  Tüm şehri kaplamasının  ve çiftçiye destek olunmasının önemini, meslek Yüksek okullara önem verilmesini  ve Fabrika ve işletmelere hazır elaman yetiştirilmesinin  acil bir gereksinme olduğunu   açıkladılar.

Toplantıda SATSO Başkanı Akgün; “Sakarya’mıza üç Organize Sanayi Bölgesi daha yapılması hedeflerimiz içindedir. SASTOP ile ilişkilerimiz  her zamanki gibi devam edecektir. Ancak tüm kurumlar  karşılıklı istişare için bir araya geldiklerinde hedeflerimize daha çabuk ulaşırız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL