Eğitim Güncel

SASGEM Çarşamba konferansında “Kamu Diplomasisi” konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam konuk oldu. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Abdullah İnce’nin yaptığı programda “Kamu..

SASGEM Çarşamba konferansında “Kamu Diplomasisi” konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam konuk oldu. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Abdullah İnce’nin yaptığı programda “Kamu Diplomasisi ve Kültürel Diplomasi Araçları” konuşuldu.

Dr. Serdar Çam, Türkiye’nin sessiz sedasız bir dönüşüm içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Dijitalleşen, yedi-sekiz meseleyi herhangi bir dilekçe vermeksizin ya da başvuru yapmaksızın, tek bir kanaldan çözebilecek devlet yapısına doğru gidiyoruz. Muazzam bir dönüşüm süreci içerisindeyiz, tabi ki bu dönüşüm sürecinin nimetlerini de zamanla göreceğiz” dedi. Ardından Dr. Çam, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 3-4 yıl önceki durumuna kıyasla büyük çapta değişikliklere imza attığını belirtti.

Kamu diplomasisi nedir, biz ne anlamalıyız?

Kamu diplomasisinin ne olduğunu anlatarak konuşmasına devam eden Dr. Serdar Çam, “Semerkant’ta, Buhara’da, Endülüs gibi pek çok yerde medeniyetin beşiği olmuş, yazılan kitaplarla, terminolojiyle önderlik etmiş bir medeniyetin temsilcisi olarak, bugün dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan birisi, birileri bir terminoloji ürettiği zaman normalde kullanılan şekli ile arka planda kullanılan şeklinde araştırılması, araştırılmak zorunda olmasıdır” dedi.

Kamu diplomasisi kavramını açıklayan Dr. Serdar Çam, Kamu diplomasisinin bir ülkenin, farklı ülkenin vatandaşlarını kendi ideolojisi, felsefesiyle yönlendirme ve yönetmesi olarak kabul edildiğini ifade etti.

Dr. Serdar Çam kamu diplomasisini genel tanımından farklı bir şekilde ele alarak; “Bizim için kamu diplomasisi, ait olduğumuz medeniyetin güzelliklerini, zenginliklerini diğer ülkeler ile paylaşmak, paylaşarak arttırmaktır. Bizim amacımız bir başka devlete müdahale ederek, görüşler-fikirler empoze ederek, çeşitli dil eğitimleri vererek, iç siyasetlerine müdahil olarak onları yönlendirmek değildir. Her zaman bu anlayışa karşı çıktık” ifadelerini kullandı.

Konferansın ilerleyen dakikalarında Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan çevrim içi konferansta, “Sayın Bakanım teşrifinizden onur duyduk. Yoğun mesai arası bu programı kabul etmeniz büyük bir fedakarlık, büyük bir inceliktir. Öğrencilerimizin entelektüel donanım elde etmesi için sarf etmiş olduğumuz bu gayrete sizin de önem vereceğiniz en başından biliyorduk, öğrencilerimize tecrübelerinizi, deneyimlerinizi aktardığınız, onlara yol gösterici nitelikte yaklaştığınız için ben hem kendi adıma, hem üniversite adına hem de seminerler serisini dikkatle dinleyen öğrencilerimiz adına çok teşekkür ediyorum” diyerek Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’a teşekkürlerini iletti.

Gençlerimizin hayata atılması gerektiğini, kendilerini odalarına hapsetmemeleri gerektiğini öne süren Dr. Serdar Çam gençlere, “Hayata atılın, odanızdan çıkın, çalışkan olun, çok yoğun çalışma ve az dijital platforma giriş yapılması lazım. Dijital hayatın artıları olduğu gibi, ölçü kaçırıldığında bağımlılığa dönüşmekte, insanlar bir süre sonra çalışmak bile istememektedir” tavsiyesinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL