İlçeler Teknoloji

Sapanca’da Bilim Şenliği törenle başladı

Sapanca Belediyesi’nin desteklediği, Sapanca Bilim Şenliği, düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat; Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite..

Sapanca’da Bilim Şenliği törenle başladı

Sapanca Belediyesi’nin desteklediği, Sapanca Bilim Şenliği, düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat; Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite Rektörü Mehmet Sarıbıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede, Sapanca Emniyet Müdürü Aslı Gül İlhan, Sapanca İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Ali Köken, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdür’ü Ebubekir Sıddık Savaşçı; “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı tarafından desteklenen projede Bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesi, katılımcılarda bilimsel merak ve farkındalığın artırılmasını amaçlanmakta. İyi bir insan yetiştirmek çok kolay değil, bir süreçtir. Teknolojik imkanlarla daha etkili olmak mümkün fakat özünde istek ve merak gerekiyor. Bilim denilince arkasında merak olması gerekiyor. Merakın olmadığı bir yerde bilimin gelişme şansı yok. Çocukların soruşturarak yetişmesi ve sorularının cevaplarını bulması lazım. Bunu da iyi koordine etmeliyiz. Birbirini tamamlayan süreçlerin yaşanması ve yaşatılması gerekir. Bu okul, aile, çevre ve idare hepsi bir arada entegre çalışabilirse ancak mümkün olabiliyor. İnşallah bu etkinlikte, eğitim noktasında ortaya koymak istediğimiz heyecanın artışına katkısı olur. İyi ve nitelikli insan yetiştiremezsek istikbalimize ümitle bakmak mümkün değil. Bu yönüyle uygulamalı eğitim çok önemli” dedi.

Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat; “Bilimsiz dünya olmaz, teknolojisiz hiç olmaz. Genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmek lazım. Bu okullardaki öğrenciler, düşüncülerini, becerilerini, hayallerini gerçekleştirme noktasında atölyeler kurduk. Öğrencilerimizin arasında Türkiye’ye aydınlık yarınlarına ışık tutacak öğrencilerimiz mevcut. Bunu görünce mutlu oluyoruz, içimizdeki umutlar hep taze kalıyor. Bizler gençlerimizden beklentimiz vatanına, bayrağına, milletine, ailelerine ve sevdiklerine hayırlı evlatlar olmalarıdır. Sorumluluk sahibi bireyler olmalarıdır. Öğrencilerimizin yeteneklerini açığa çıkarmak için düzenlediğimiz Bilim Şenliği de bunlardan bir tanesi. Emeği geçen herkese ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen;” Sapanca Bilim Şenliği 7’den 70’e tüm katılımcılara eğlenceli uygulamalarla bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesi, katılımcılarda bilimsel merak ve farkındalık arttırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bilgi, insanlık tarihi boyunca daima belirleyici güç olmuştur. Bu gücün bizde olması ve kendi kaderimizi kendimizin tayin etmesi adına bilgiye dair tüm alanlarda kendimizi sürekli yenilemeli ve geliştirmeliyiz. Ait olduğumuz kültür ve medeniyet bizlere sunduğu muazzam tecrübe ve birikime uygun hamleleBr yapmalıyız. İbni Sina, Farabi, Katip Çelebi, Ali Kuşçu gibi pek çok büyük ilim adamlarının bıraktığı mirası hızlıca devralmalı ve çok daha ilerilere taşımalıyız. Eğitim dünyamıza farklı bir renk ve boyut katan TÜBİTAK 4007 Sapanca Bilim Şenliği programı için Sapanca İlkokulu öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL