Eğitim Teknoloji

Sakarya’dan 39 Patent başvurusu

Millî Eğitim Bakanlığının 2019 yılından itibaren fikrî mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında yürüttüğü patent, faydalı model, tasarım ve marka çalışmalarına ilimizden 39 başvuru yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitim alanında..

Sakarya’dan 39 Patent başvurusu

Millî Eğitim Bakanlığının 2019 yılından itibaren fikrî mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında yürüttüğü patent, faydalı model, tasarım ve marka çalışmalarına ilimizden 39 başvuru yapıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitim alanında başlatılan fikrî mülkiyet çalışmaları fen liseleri ve BİLSEM’lerde de uygulamaya konulurken çalışmanın tüm ortaöğretim kurumlarında yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı desteğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında Sakarya ilindeki mesleki ve teknik anadolu liselerinin geliştirdiği üretimler dikkat çekiyor.

Kimya teknolojisi,  özel eğitim, mobilya iç mekân tasarımı, elektrik-elektronik, bilişim, tekstil, çocuk gelişimi, el sanatları gibi pek çok alanda üretilen çalışmalar arasında patent türünde “Bitki Türüne Göre Otomatik Sulama”, “Öğreten Sandalye”;  faydalı model türünde “Elektrikli El Arabası”, “Güneş Enerjili Radyatör Fanı”; tasarım türünde “Değiştirilebilir Şemsiye Kılıfı”; marka türünde “Lastikli Yüz Maskesi” gibi ilginç üretimler yer alıyor.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in “Fikrî mülkiyet ve sınai haklarla ilgili 2021’de toplam 753 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili almayı hedefliyoruz.” açıklamasında yer alan çalışmaya ilimizin 39 başvuruyla katkı verdiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş son yıllarda önemi giderek artan meslek liselerimizin “Farkım ve sahip olduğum becerilerim geleceğim için avantajım olsun… MESLEK LİSESİDİR TERCİHİM, GARANTİDİR GELECEĞİM” temasıyla yürüttükleri çalışmalarda çok başarılı bir grafik çizdiklerini ifade etti.

Fikrî mülkiyet farkındalığını tüm ortaöğretim kurumlarına yaygınlaştırmak amacıyla Strateji Geliştirme Ar-Ge Birimi bünyesinde  koordinasyonu sağlamak ve gerekli desteği vermek üzere fikrî mülkiyet ofisi kurduklarını belirten Durmuş, ilimizdeki 39 başvurudan 6’sının tescilinin gerçekleştiğini, diğerleri için de değerlendirme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL