Güncel

Sakarya Valiliği: Nitelikli ve Meslekli İşgücü Sayımız Artıyor!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, ilimizin nitelikli ve meslekli İşgücü sayısının arttığını bildirdi. Her işin bir mesleği ve her mesleğinde bir sertifika gerektirdiğinin değerIendirildiği toplantıda, İlimizdeki Milli Eğitim Müdürlüğü..

Sakarya Valiliği: Nitelikli ve Meslekli İşgücü Sayımız Artıyor!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, ilimizin nitelikli ve meslekli İşgücü sayısının arttığını bildirdi.
Her işin bir mesleği ve her mesleğinde bir sertifika gerektirdiğinin değerIendirildiği toplantıda, İlimizdeki Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üniversitelerin meslekiteknik eğitimdeki mezun sayıları ve Mesleki Yeterlilik Kurumunca verilen belgeler ile İŞKUR’ un düzenlediği Kurs ve programların her geçen yıl arttığına dikkat çekildi. Düzenlenen toplantıda, bilgi, teknoloji, üretim yöntemleri ve iş hayatındaki gelişmeler ile dijitalleşen dünyanın nitelikli işgücünü ve işgücünün işe uyumunu öne çıkardığına yer verildi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun, Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, 2022 yılının ilk 3 aylık dönemine İlişkin İlin istihdam ve mesleki eğitim çalışmaları değerIendirildi. Ayrıca, düzenlenen toplantıda Kurul üyelerine İŞKUR internet portalındaki yeni uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Eğitim sisteminde mesleki eğitimin ağırlığı her geçen gün artmaktadır

Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural; “ilimizdeki eğitim sisteminde mesleki eğitimin ağırlığı her geçen gün artmaktadır. Özellikle organize sanayi bölge sayısı ile sanayi istihdamındaki artış mesleki eğitime yönelimi de artırmış bulunmaktadır. Bunun yanında, mesleki ve teknik eğitimin bir başka avantajı da girişimci sayımızın artmasına da vesile olmasıdır. İşverenlerimizin SGK’ ya bildirmiş olduğu çalıştırdıkları İşçilerin meslek durumlarına ilişkin beyanlarına göre de Türk Meslekler Sözlüğündeki beden işçisi olarak çalışanların toplam sigortalılara oranı % 7 si civarındadır. Kalan % 93 meslekli olarak bildirilmiş durumdadır. Ayrıca, IŞKUR’a kayıtlı işsizler arasında da mesleksiz olarak iş arayanların sayısında azalma görülmektedir. Dolayısıyla, basit ve beceri düzeyindeki işler dahi bir meslek ve sertifika gerektirmektedir. Bu nedenle, meslekli ve nitelikli İşgücü, istihdam edilebilirliği artırmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

İŞKUR ilk 3 ayda 7.768 kişiyi işe yerleştirdi

Sakarya İŞKUR II Müdürü Tekin KAYA, 2022 yılı ilk 3 ayında işverenlerimizden alınan açık iş sayısının 10.859 ve yapılan işe yerleştirmenin 7.768 olduğunu belirtti ve, İŞKUR’ un düzenlediği kurs ve programlardan 2.029 kişinin faydalanarak iş ve meslek sahibi olduğunu ifade etti.


Tekin Kaya, İşgücü Yetiştirme Kursları, İşbaşı Eğitim Programları ve Toplum Yararına Programlar için toplam 20.924.237.-TL ödenek kullanıldığını bildirdi.

Sigortalı çalışan sayısındaki artış devam ediyor

Sakarya Sosyal Güvenlik II Müdürü Erhan Çavuş; SGK’ ya tabi sigortalı çalışan sayısındaki artışın devam ettiğini, Şubat-2022 ayı itibariyle ilk kez 251.958 kişi olarak gerçekleşmiş olduğunu belirterek, salgın şartlarında ve yanı başımızda meydana gelen savaşa rağmen ilimizdeki sigortalı çalışan sayısındaki artışın sevindirici olduğunu İfade etti.

Çavuş, Organize Sanayi Bölgelerindeki büyümeye paralel olarak, ilimizdeki istihdam çeşitliliği de dikkate alındığında söz konusu artışın önümüzdeki aylarda da devam edeceği öngörüsünde bulunarak, sigorta prim teşviklerinin devam ettiğini de hatırlattı ve teşviklerin İşgücü maliyetlerinin azaltılmasında avantaj sağladığını vurguladı.
Düzenlenen toplantı, İŞKUR ve II Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmekte olan mesleki bilgi, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmalarının görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL