Eğitim

Sakarya Uğur Okulları; 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni törenle andı

Anma Programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanan programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Uğur Okulları Kurucu Müdürü Yavuz Müftüoğlu; “Kıymetli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerim ve Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Tarih boyunca..

Sakarya Uğur Okulları; 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni törenle andı

Anma Programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanan programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Uğur Okulları Kurucu Müdürü Yavuz Müftüoğlu; “Kıymetli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerim ve Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Tarih boyunca Türk milleti hariç hiçbir millete nasip olmayan sadece yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale. Kınalı kuzuların, gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale. Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin; varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır.Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecinde olan bu savaş, I. Dünya Savaşı’nın da önemli bir cephesini oluşturmaktadır. Bir tarafta yıllardır süren savaşların etkisiyle yorgun ve yılgın, silahları eski ve yetersiz durumda olan Osmanlı ordusu varken diğer yanda güçlü sanayi ve teknoloji ile beslenen benzeri görülmemiş bir gücün timsali olan ve kolay zaferler peşinde koşan düşman kuvvetleri vardı. Bu sebeple zamanın en güçlü deniz filosu oluşturulmuştu. Çanakkale, denizden geçilecek ve imparatorluğun tüm direnme gücü kırılıp ülke parçalanarak müşterek hedefe ulaşılacaktı. Asırlardır hükmettiği toprakları tek tek elden çıkaran, yorgun düşmüş Osmanlı Devleti’nin o zamanki hali düşman kuvvetlerine zaferi yakın göstermekteydi. Çanakkale sırtlarında savaş başladığında düşman güçlerinde en modern kara ve deniz silahlarıyla 506 top namlusu mevcutken bizim birliklerimizde sadece 72 top bulunmaktaydı. 506 güçlü toptan atılan korkunç mermiler boğazın iki yakasını toz duman içerisinde bırakmıştı.
Çanakkale Boğazı’nı denizden geçemeyeceğini anlayan düşmanın karadaki harekâtı da başarısız olmuş ve kahraman Türk askeri, düşman güçlerine ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtirken İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy ise ‘Çanakkale Şehitlerine’ ait şiirinin girişinde
‘Şu Boğaz Harbi Nedir? Var mı ki dünyada eşi? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya, diyerek bu amansız savaşın boyutlarını anlatır. Çanakkale Zaferi, zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi. Tören ,öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okumaları ve ortaokul öğrencilerinin keman dinletisi ile sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL