Ekonomi

Kişisel verilerin korunması konusunda merak edilenler SATSO’da anlatıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine yönelik “Kişisel Verilerin Korunması” seminer gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Milletlerarası Kamu Hukuku Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş’ın sunumuyla..

Kişisel verilerin korunması konusunda merak edilenler SATSO’da anlatıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine yönelik “Kişisel Verilerin Korunması” seminer gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Milletlerarası Kamu Hukuku Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş’ın sunumuyla gerçekleştirilen ” Kişisel Verilerin Korunması” konulu seminerde Türk hukukunda kişisel veri kavramı, kişisel verileri işlemenin temel ilkeleri ve şartları, veri sorumlusunun görevleri ve veri sorumluları sicili, verilerin aktarılması, hak ve yükümlülükler gibi birçok konuda ayrıntılı bilgiler paylaşıldı.


Dr. Öğr. Üyesi Sayın Sezercan Bektaş, SATSO üyesi katılımcılara sunum eşliğinde verdiği eğitimde şunlara değindi; “Kişisel veriler son yıllarda en çok konuşulan, üzerinde yeni kurallar ve yasalar getirilen ve insanların, firmaların daha çok önemsediği bir konu konumuna geldi. Kişisel verilerin korunması bir insan hakkıdır. 6698 sayılı kanun ile ülkemizde de resmiyete giren ve koruma altına alınan kişisel veriler günümüz ticaretinde çok başka bir öneme sahip. Kişisel veriler ticarileştirmeye ve aynı zamanda kötüye kullanılmaya da elverişli, müsait verilerdir. Özellikle firmalar, bünyelerinde barındırdığı çalışanlarının ve müşterilerinin verilerini kanuna uygun saklama konusunda son zamanlarda çok endişe yaşıyorlar. Bu verilere yönelik kötüye kullanma, hırsızlık gibi girişimlerin artması ile kişisel verilere yönelik kanun ve yaptırımlar her geçen gün daha da titiz bir şekilde hazırlanarak korunma altına alınıyor. Bu verilerin korunmasının yanında işlenmesi de yeni gelişmelerin önünü açmak amacıyla ayrı bir önem arz ediyor. Kişiler açık rızaları beyan ederek bu verilerin toplum veya ticari yarara uygun olarak işlenmesine izin verebiliyorlar fakat açık rıza aranmadan da bazı kesin konularda işlenmesi kanun eliyle uygun hale getirilebiliyor. Ancak kişinin rızası alınmış olsa bile kişisel verileri işleme aşamasında hukuka ve dürüstlüğe uygun olması, açık ve meşru amaçlar için işlenmesi, işlendikleri amaca uygun olması gibi kurallara uyulması gerekmektedir. Veri sorumlusunun alması gerektiği teknik ve idari tedbirleri alarak kişisel verileri kişinin yararına, rızası uygun bir şekilde işlemesi gerekmektedir” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL