SonDakika

Sakarya sebze halinin sorunları bitmiyor!

Hal esnafı muhatap bulamıyor!.. İş bitiminden sonra istiflenen mallar, rüzgardan dolayı meydana savrulup hem çirkin bir görüntüye sebebiyet veriyor hem de iş gücünü azaltarak esnafı zor durumda bırakıyor. Yağan yağmur..

Hal esnafı muhatap bulamıyor!..

İş bitiminden sonra istiflenen mallar, rüzgardan dolayı meydana savrulup hem çirkin bir görüntüye sebebiyet veriyor hem de iş gücünü azaltarak esnafı zor durumda bırakıyor.

Yağan yağmur sonrası oluşan çamur ve benzeri kirlenmelere maruz kalan sebze ve meyveler, tekrar tırlara yüklenerek vatandaşın sofrasına geliyor. Bu durumdan kabzımal ve komisyoncular da şikayetçi. Kapalı bir ardiye olması gerektiğini, boş sandık ve ambalajların düzgün bir şekilde istif edilerek temiz bir şekilde tırlara yüklenmesi gerektiğinin altını çizen Sakarya Sebze ve Meyve Hal Dernek Başkanı İdris Toska; hal yönetiminin esnafın sorunlarını dinlemediğini belirterek şöyle konuştu: “Gelen ürünlerin hepsi rüzgar, fırtına ve kar yağışının etkisiyle donuyor. Bu şekilde esnafın vitrin ve tezgahına gelen ürünlerin raf ömrü 1 hafta iken 2-3 güne düşüyor. Bu sebepten dolayı da burada ürünü alan sebze meyve, pazar ve market esnafı da zarar görüyor. Bunu tezgahlardan alan vatandaş ne yapıyor? Doğal olarak güzel sebze meyve alamıyor veya aldık sanısı ile evine götürüp dolabına koyuyor. Ertesi gün ise dolabını açtığında çürüyüp büzüştüğünü görüyor. Tüm bunlar önlem alınmadığı ve uygulamalardaki eksik ve noksan işler ile rüzgar ve fırtınanın etkisinden kaynaklanıyor” dedi.

“Halk sağlıklı gıda tüketmiyor!..”

Konunun en can alıcı tarafı ise hale gelen sebze meyvelerin sağlık kontrollerinin yapılmaması! Hal esnafı üreticilerden gelen ürünlerin kesinlikle denetlenmesi gerektiğini, halkın sağlıklı gıda tüketmesi açısından gerekli şart ve koşulları sağlayıp sağlamadığının anlaşılır olmasını istiyorlar. Başkan İdris Toska konuyla ilgili çok çarpıcı ifadeler kullandı: “Milli servet bunlar. Bir soğuk hava depomuz bile yok, olacak iş değil ama oluyor! Kavun, marul ve çilek gibi ürünler de buzhanemiz olmadığı için zarar eden esnafımız var. Yaş sebzelerde çok büyük oyunlar oynanıyor, vergilerden dolayı da başımızı kaldıramıyoruz. Özellikle hale gelen ürünlerin halkın sağlığı ve yine sağlıklı tüketim yapılması adına denetlenmesi çok önemli bir yer teşkil ediyor ve bu maalesef yapılmıyor” diye konuştu.

“Paramızla rezil rüsva oluyoruz!..”

Esnaf olarak çok zor dönemler yaşadıklarını belirten Toska, pandemi döneminin bu şartları daha da ağırlaştırdığına dikkati çekti. Kiraların bu şart ve koşullar altında çok yüksek olduğuna dem vuran Başkan Toska, şu açıklamalara yer verdi: “Dükkan kiralarımız zaten yüksekti. 2021 yılı Mayıs ayında kira ücretlerimizdeki K.D.V. oranı %8 belirlenmiş iken, Haziran ayı ile birlikte bu oran %18 olarak yansıtılıyor. Bunun anlamı kısaca, vatandaşın daha pahalı tüketime devam edecek olmasıdır. Hal yönetimi bizleri dinlemiyor, muhatap bile almıyor. Esnaf can çekişiyor kardeşim, bu gidişle topyekün iflas edeceğiz. Halk hem ekonomik hem de sağlıklı gıda tüketimi yapamıyor. Biz çözümden yanayız. Gelin hep beraber ortak bir yol bulalım ve sorunlara kalıcı bir çözüm getirelim” şeklinde konuştu.

Özel Haber: Engin KUVEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL