Genel

Sakarya Memur-Sen Engelliler Komisyonu’ndan Engelliler Haftası açıklaması

Memur Sen Genel Merkez Engelliler Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Sakarya Memur Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Yasin Avcı; ‘10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’ nedeniyle açıklamada bulundu. Avcı açıklamasında; “Engelliler Haftası..

Sakarya Memur-Sen Engelliler Komisyonu’ndan Engelliler Haftası açıklaması

Memur Sen Genel Merkez Engelliler Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Sakarya Memur Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Yasin Avcı; ‘10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’ nedeniyle açıklamada bulundu. Avcı açıklamasında; “Engelliler Haftası bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır” dedi.

Sakarya Memur Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Yasin Avcı açıklamalarına şöyle devam eti: “Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir. Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü kadar engelliliği ortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir. Bu konuda devletin yanı sıra sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşmektedir. Eğitimde fırsat eşitliğinin olması, engelli vatandaşlarımızın daha rahat ve kaliteli eğitim almaları olmazsa olmazdır. Eğitim kurumlarının engelli vatandaşlarımıza uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi, çalışan engellilerimizin yaşadığı sorunların takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve kullanacakları materyallerin temini konusunda üzerimize düşeni yapmanın çabası içerisindeyiz. Engellilerin kamusal hayatın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılımı. Çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması. Kişisel gelişim imkânlarından istifade edebilmeleri. Eğitim-öğretim hizmetlerine erişimlerinin kalıcı olarak temini. Yapılan düzenlemelerin engelli vatandaşlarımız da düşünülerek planlanması ve uygulanması. Engellilerini dört duvar arasına kapatmayan, sosyal alanda imkân ve kamusal alanda istihdam oluşturan bir Türkiye ve dünya için herkes duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Engelli kardeşlerimiz sadece insanların iyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan iyi kanunların imkânına da kavuşturulmalıdır. İnsan onuruna yaraşır ve toplumla kaynaşan bir hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli görevidir. Anayasa ve kanunlarımız, engellilerle ilgili olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüş ve devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır. Devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Tamda bu noktada Ağustos ayında 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde engelli kamu çalışanlarının hayatını kolaylaştırmak ve verimini artırmak için taleplerimiz vardır. Bu taleplerimizin birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz:

1-) Engeli nedeniyle malulen emeklilik hakkından yararlanan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, 25 yıl esas alınarak hesaplanır ve ödenir. 25 yıldan daha fazla hizmeti olanlar için fiilen çalıştıkları süre dikkate alınır. Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı, en son almakta olduğu maaşın %85’inden az olmaması için gerekli çalışmaların yapılması.

2-) Engelli kamu görevlileri, emekliliklerinde derece ve kademelerine bakılmaksızın yeşil pasaport hakkından yararlandırılması.

3-) Engelli kamu görevlilerinin atanmasına ve değiştirmesine ilişkin iş ve işlemler ile mevzuat düzenlemeleri için oluşturulan kurul ve komisyonlarda, bu toplu sözleşmenin tarafı olan Konfederasyon tarafından bildirilecek engelli kamu görevlileri temsilcisi yer alması.

4-) Engelli kamu görevlilerine, Diyanet İşleri Başkanlığınca koordine edilenler kapsamında Hac farizası ve Umre için belirli bir kontenjan verilmesi ve bu kontenjanlar Engelliler tarafından doldurulmadığı takdirde yine diğer alanda kullanılmaladır. Engelliler ve refakatçileri hac ve umre ziyaretlerinden %50 indirimli yararlanması.

5-) Engellilerin Sosyal Hayata katılması üretken toplum olabilmesi için Engelli hakları sözleşmesinin uygulanabilir hale getirilmesi.

6-) Ortopedik engellinin kullandığı yürüme protezinin ve banyo protezinin (lüx kapsamında değerlendirilmeden) ücretinin tamamının SGK tarafından karşılanması, sınırlandırılmaması.

7-) Engellilerin Eğitim ve Öğretim ile alakalı problemleri ve rehabilitasyon merkezlerinin daha verimli hale getirilmesi.

😎 Tüm kurumlarda çalışan Engellilerin sağlık konulu sürekli ibareli raporların vergi indirimi ÖTV muafiyeti ve ehliyet dahil olmak üzere engelli ölçütü yönetmeliğine bakılmaksızın mevcuk raporu ile işlemlerini sürdürebilmelidir.

9-) TOKİ (den ev alma konusunda Şehit ve Gazilere Tanınan hakların Engellilere de tanınması, Pozitif ayırımcılık gereği Şehit yakını gazi ve korunmaya muhtaç konumda olan personele verilen tüm kazanımların engelli personele de verilmesi.

Memur-Sen olarak, engellilerimizin sorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da her türlü mücadeleyi vermeyi, sorunların üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz. Engelliler Haftası’nın, sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını dilerken tüm engellilerimize, camiamıza ömür boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL