Genel

Sakarya GİAD’tan Marmara Depremi açıklaması

Sakarya Genç Girişimciler Ve İşadamları Derneği 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen Marmara Depremi ile ilgili basın bildirisi yayınladı. “17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız ve sonuçları itibariyle ülkemizin en büyük depremlerinden..

Sakarya GİAD’tan Marmara Depremi açıklaması

Sakarya Genç Girişimciler Ve İşadamları Derneği 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen Marmara Depremi ile ilgili basın bildirisi yayınladı.

“17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız ve sonuçları itibariyle ülkemizin en büyük depremlerinden biri olan 7,4 büyüklüğündeki Gölcük Merkezli depreminin üzerinden 22 yıl geçti. Resmi verilere göre 18.873 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği,  23.781 insanımız yaralandığı, 328.113 ev ve işyerinin yıkıldığı bu afetin izleri, hala silinmiş değil. Bir milyondan fazla vatandaşımız evsiz kaldığı afette 17 milyar doların üzerinde ekonomik kayıp ortaya çıktı. Bu kayıpları, Marmara Bölgesi başta olmak üzere 16 milyon insanımız yakından hissetti.17 Ağustos 1999 tarihinden bu yana 22 yıl geçmesine rağmen, her an deprem tehlikesi ile karşı karşıya kalan şehrimiz ve ülkemizde, bir daha böylesine acı bir tablo yaşanmaması için  konut yapılarımız, okullarımız, hastanelerimiz, endüstri tesislerimiz ve diğer kamu yapılarımız en güvenli şekilde inşa edilmelidir. Bununla birlikte tüm yapılarımız, denetimlerden geçmeli, planlama-kentleşme, tasarım, uygulama ve yapı denetim sistemleri en sağlıklı şekilde işlemelidir. Öncelikle Afet bilinci edinmeli ve mühendis, mimar ve şehir plancılarının ülkemizin deprem tehlikesi ve riski konusunda sürekli olarak yinelediği uyarıları dikkate almalıyız. Şehrimizin ve ülkemizin bir daha böylesine zorlu bir sınavdan geçmemesini diliyor, depreme dayanıklı yapılar üretmeyi, bilime, mühendisliğe, uygarlığa, akla ve insana önem veren uygulamalar yürütmeyi temenni ediyoruz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL