Eğitim

SAİTEM, Milli Teknoloji yolculuğuna uğurlandı

SAİTEM, Milli Teknoloji yolculuğuna uğurlandı

Sakarya Üniversitesi Ekibi SAİTEM, Milli Teknoloji Yolculuğuna Uğurlandı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali yarışmalarında ikincilik elde eden SAİTEM ekibi, birinci olan Karadeniz Teknik Üniversitesi takımıyla birlikte çıktıkları Türkiye turunun Sakarya durağında protokolün katıldığı bir programla sonraki duraklarına uğurlandılar.

Yerli teknolojiye ilgiyi arttırmak amacıyla yapılan TEKNOFEST yarışmaları sonrasında birinci olan Karadeniz Teknik Üniversitesi takımıyla, ikincilik elde eden Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), “Milli Teknoloji Yolculuğu” isimli bir proje için yola çıktılar. Bu proje kapsamında iki takım, kendi geliştirdikleri ve derece elde eden araçlarıyla İstanbul’dan yola çıkarak Trabzon’da sonlanacak bir Türkiye turuna çıktılar. Yolculuk sırasında yol güzergâhındaki illerde mola verip oradaki gençleri Milli Teknoloji Hamlesine katılmaya davet ederek, bu konuda büyük bir görev yerine getirmiş olacaklar.

Projenin Sakarya durağında, takımlar Sakarya Üniversitesi Helikopter Pistindeki alanda araçlarını tanıtıp sergiledikten sonra protokolün de katıldığı bir programla sonraki durakları olan Bolu’ya uğurlandılar.

Program kapsamında konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, takımları başarılarından ve gayretlerinden dolayı tebrik ederek, “TEKNOFEST çerçevesinde Türkiye’nin birçok yerinden gençler bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunma fırsatını elde ettiler. Bu tür fırsat ve tecrübeler, öğrencilerin üniversite hayatlarını renklendirmekle kalmayıp, onları adeta ikinci bir üniversite bitirmiş gibi donatmakla birlikte istihdam piyasasında avantajlı konuma getiriyor. Gençliğe güvenimiz sonsuz. Bugün Türkiye’de gençliğin donanımı, hayalleri ve somut katkıları geçmişe göre çok ileri düzeyde. Dolayısıyla gençlerimizin sayesinde gelecekte çok daha ileri teknolojileri ülkemize ve insanlığımızın hizmetine sunacağımıza inanıyoruz” dedi.

Programa katılan ve konuşmasında ekipleri ve projede emeği geçenleri tebrik eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Muhasır medeniyetler seviyesine ve dünyadaki ileri teknolojilere yetiştiğimizi bu tür projeler aracılığıyla görebiliriz. Cumhurbaşkanlığımız önderliğinde son yıllarda artarak devam eden yerli teknolojilere verdiğiniz katkılardan dolayı siz öğrencileri kutluyoruz. 2018 yılından beri düzenlenen TEKNOFEST bize ülkemizin gençlerine fırsat verilirse her şeyi yapabilecek bilgi, beceri ve donanıma sahip olduğunu gösterdi. Devletimizin kendilerine sunduğu eğitim imkânını en iyi şekilde değerlendiren ve edindiği bilgiyi yine milletimiz ve devletimiz için kullanan tüm gençlerimizi selamlıyorum,” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL