Sağlık

Ramazan ayının 2. yarısında beslenmemize özen göstermeliyiz

Adatıp Sağlık Grubu’na bağlı olarak Sakarya’da faaliyet gösteren Özel Adatıp Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba DEMİRCAN KILIÇ, ramazan ayının ikinci yarısında beslenmemize daha fazla önem vermemiz gerektiğini belirterek..

Ramazan ayının 2. yarısında beslenmemize özen göstermeliyiz

Adatıp Sağlık Grubu’na bağlı olarak Sakarya’da faaliyet gösteren Özel Adatıp Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba DEMİRCAN KILIÇ, ramazan ayının ikinci yarısında beslenmemize daha fazla önem vermemiz gerektiğini belirterek detaylı bilgiler verdi.

“Sakın gece yatarken niyet edip uyumayın, mutlaka sahura kalkın. Kan şekeriniz daha erken saatlerde düşer” diyerek sözlerine başlayan Dyt. Tuğba DEMİRCAN KILIÇ, “İftarda midenizi çok doldurup tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmayın. Bol su içmeyi unutmayın. Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlı olarak yapın. Meyve ve sebze tüketiminizi artırın. Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın. İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın. İftariyelikler genelde yüksek yağ içerir, bu sebeple her gün tek bir seçim yapın. Örneğin bir gün tereyağı – bal diğer gün 1dilim  peynir-1-2 zeytin gibi. Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz. Tek çeşit ana yemek tercih etmeye çalışın. Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin. Sıvı ihtiyacını karşılamak için şekersiz komposto ve sodayı tercih edin. Hem iftarda hem de sahurda protein değeri yüksek sosu az besinleri alın” dedi.

Ayrıca Dyt. Tuğba DEMİRCAN KILIÇ ara öğünlü özel iftar ve sahur menüsü hazırlayarak, diyet yapmak isteyenlere sundu.

İFTAR MENÜSÜ ÖRNEĞİ:
1 hurma veya 2 kuru kayısı +2 bardak su
1 zeytin veya 1 ceviz
1 kepçe çorba (10 dakika midenizi dinlendirin)
1 porsiyon et veya tavuklu sebze (4-6 kaşık) veya sebze garnitürlü balık-tavuk veya kurubaklagil yemeği (Tek çeşit yemek almaya özen gösterin)

1 bardak Ayran veya yoğurt veya şekersiz hoşaf
2 dilim ekmek veya 4 kaşık  pilav – makarna veya avuç içi kadar pide (kilosuna dikkat edenlerin – eğer yemekten sonra tatlı yiyeceklerse – pilav, ekmek ya da makarna tüketmemesi daha iyi olur.)

22.00-22.30
1 porsiyon meyve, 6-7 fındık veya badem. Bol su
Haftada iki kez ara öğün yerine sütlü tatlı (güllaç) veya 2 top dondurma yenilebilir.

SAHUR MENÜSÜ ÖRNEKLERİ:
2 dilim tahıllı ekmek, 1 dilim peynir, 1 yumurta, 1 meyve, 2 ceviz, 1 bardak kefir veya

1 kase çorba, 1 dilim ekmek,  1 tabak sebze yemeği, az yağlı  yoğurt, 1 hurma veya

1 tabak z. yağlı menemen, 2 dilim tahıllı ekmek, 1 meyve, 1 bardak ayran veya

1 haşlama yumurta, 1 kase meyveli cevizli yulaf lapası (sütle)

veya

1 adet yağsız tost, tavada sebzeli yumurta, 1 bardak süt

veya

1 su bardağı tam buğday makarnası, 1 küçük kase çiğ sebze, 3-4 kaşık lor veya  1 bardak yoğurt

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL