Kültür-Sanat

Radyo Tiyatrosu Şenliği

Sakarya’dan Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Okulunda Özel Eğitim Öğretmeni olarak görev yapan Handan Özer’ katılımıyla Gerçekleşecek olan radyo tiyatrosuna yurt dışından da katılıp sağlanacak. 9 Ekim Cumartesi günü saat..

Radyo Tiyatrosu Şenliği

Sakarya’dan Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Okulunda Özel Eğitim Öğretmeni olarak görev yapan Handan Özer’ katılımıyla Gerçekleşecek olan radyo tiyatrosuna yurt dışından da katılıp sağlanacak. 9 Ekim Cumartesi günü saat 21.00’da yayınlanacak olan radyo tiyatrosu bizleri geçmişe götürecek.

Sizlere Tebeşir tiyatrosunu anlatmak için buradayım. Ancak ne desem nereden başlasam bilemiyorum. Söylenecek çok söz var ama kelimeler kifayetsiz yüzden sürç-i lisan edersem affola.

Kendimce bendeki tebeşir tiyatrosunu anlatayım sizlere. Geçtiğimiz ilkbaharda hasbelkader dâhil oldum bu güzel aileye. Şimdi iyi ki… diyorum. Niyetim bir tiyatro sever ve iyi bir izleyici olarak arka sıralarda oturup olanları izlemekti ama öyle olmadı. Çünkü bu tiyatroda arka sıra diye bir şey yokmuş.”  Diye anlatıyor duygularını Ayşen Öğretmen. Çünkü Tebeşir Tiyatrosu pandemiye rağmen çalışan, yaz tatilini iptal ederek tatil yapmayan eğitim sevdalısı öğretmenler topluluğudur.

Yetinmeye, bilgiye, öğrenmeye azmetmiş yüreklerin coşkusudur. Meşhur olmak için değil, öğrencilerine daha iyi daha doğru nasıl tiyatro öğretirim diyerek öğrenciliğe geri dönmüş fedakar öğretmenlerin buluşma noktasıdır. Önce öğrenmek sonra deneyimlemek adına; bir radyo tiyatrosu seslendirmek için Türkiye’nin dört bir ikliminden ve kardeş vatan Azerbaycan’dan tamamen gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş öğretmenlerden oluşuyor. Peki, ne yapıyor bu öğretmenler? Göktan Güçlü, Tevfik Gürman,Gönül Güçlü ve Meltem Öztürk’ten uzaktan eğitimle; tiyatro, seslendirme, ses, vücut dili, diksiyon, telaffuz, vurgulama gibi eğitimler paylaşıldı. Eğitimci ve öğretmen olarak eğitimin yaş, mekân ve zamanı olmadığını bilen bu grup, yaz tatili demeden, hafta sonu demeden, geç saatlere kadar öğrenmeye çalıştı, paylaştı, çabaladı. Öğretmenlik anıları biriktirilmiş en büyük hazinedir.  Bu büyük hazine hiç sakınmadan paylaşıldı, beraber gülündü beraber ağlandı. Sonunda bir de baktık ki tüm bu yaşanmışlıklar hikâyeler Göktan Güçlü hocamızın sihirli kalemiyle kâğıda dökülmüş ve müthiş bir metin olmuş. Adı da “Annem Gibi” olmuş. Kadın erkek hiç fark etmez, öğrencilerine anne şefkati ve anne yüreği ile kucak açan tüm öğretmenlere ithafen yazılmış bir metin. Biz seslendirirken çok keyif aldık eminim ki sizler de dinlerken büyük keyif alacaksınız. Çünkü içinde biz varız, çünkü içinde siz varsınız. Herkesin içinde kendinden bir şeyler bulabileceği bir metin “Annem Gibi”. Tebeşir ruhunu özetlemek gerekirse şunu söyleyebiliriz;

 Hani hayatınızda çok nadir karşılaşacağınız dostlarınız vardır ya,

Hadi dersiniz nereye? Demez neden? Sormaz, takılır peşinize gelirler. İşte Tebeşir Tiyatrosu ruhu da tam olarak böyle bir şey. Tebeşir Tiyatrosu ruhunda sadece hadi demek yeterli… Biz böyle bir gönül bağı ile bağlandık. Her birimiz bir damlaydık birleştik okyanus olduk. Her birimiz bir renktik, birleştik gökkuşağı olduk.  Arka sıra diye bir şey yok ve perde de yok. Onun için de bizim perdemiz hiç kapanmaz, yüreklerimiz gibi. Şimdi tüm bu güzellikleri sizinle de paylaşmak istiyoruz. Bu yüzden 9 Ekim cumartesi akşamı saat 21:00’ da www.damlaradyo.comda “Annem Gibi ”adlı radyo tiyatromuzu dinlemeniz için davet ediyoruz sizleri. Hem de en ön sırada. Çünkü bizim tiyatromuzda

arka sıra diye bir şey yok ve perde de yok. Onun için de bizim perdemiz hiç kapanmaz, yüreklerimiz gibi.’’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL