Eğitim

Prof. Dr. Kuzu Milli Uzay Hamlesini anlatacak

SUBÜ Konuşmaları’nın 3. konuşmacısı ‘Uzay Teknolojileri ve Türkiye’nin Milli Uzay Hamlesi’ başlıklı söyleşiyle kısa süre önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu olacak. Sakarya Uygulamalı..

Prof. Dr. Kuzu Milli Uzay Hamlesini anlatacak

SUBÜ Konuşmaları’nın 3. konuşmacısı ‘Uzay Teknolojileri ve Türkiye’nin Milli Uzay Hamlesi’ başlıklı söyleşiyle kısa süre önce kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu olacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen ve Türkiye’de alanında önde gelen isimleri katılımcılarla buluşturan ‘SUBÜ Konuşmaları’ programının 3. konuşmacısı Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu olacak. ‘Uzay Teknolojileri ve Türkiye’nin Milli Uzay Hamlesi’ başlıklı söyleşinin moderatörlüğünü ise SUBÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Zahid Yıldız gerçekleştirecek. Söyleşide kuruluşu kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın misyonu, hedefleri ve Türkiye’nin bu anlamdaki potansiyeli konuşulacak. ‘SUBÜ Konuşmaları’ her Çarşamba saat 14.00’de üniversitenin resmi YouTube kanalı ‘SUBÜ Haber’ üzerinden canlı yayınlanıyor.

Prof. Dr. Lokman Kuzu kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamlayan Prof. Dr. Lokman Kuzu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve İstanbul’da çeşitli projelerde çalıştıktan sonra New York Bursu ile Syracuse Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Doktora sonrasında Fransa’nın Toulouse ve Cannes şehirlerinde uydu projelerinde çalıştı. Kariyerini gözlem uyduları, haberleşme uyduları ve yer istasyonları üzerine yaptı. Türksat Anonim Şirketi’nde TV Platform Direktörü, Mitsubishi Elektrik Şirketi’nde Program Yöneticisi, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Enstitü Müdürü olarak çalıştı. Halen Traverten Elektronik Anonim Şirketi Genel Müdürü ve Karabük Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ve görüntü uydusu İMECE projelerini başlatmış ve önemli altyapılar kazandırmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL