Eğitim

Özel öğrencilerin çevre, doğa ve hayvan sevgisi

Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Meslek Okulu’nda mesleki eğitim alan özel gereksinimli öğrenciler çevresel atık malzemeleri geri dönüşüme kazandırarak “Sıfır Atık” ile ilgili ülkemizin genelinde yürütülen çevrecilik hareketinde biz de..

Özel öğrencilerin çevre, doğa ve hayvan sevgisi

Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Meslek Okulu’nda mesleki eğitim alan özel gereksinimli öğrenciler çevresel atık malzemeleri geri dönüşüme kazandırarak “Sıfır Atık” ile ilgili ülkemizin genelinde yürütülen çevrecilik hareketinde biz de varız dediler.

E TWİNNİNG PROJESİ

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Meslektaşım Öğrenme Keşfimde Yol Arkadaşım projesi kapsamında eTwinning Çalışma alanında, Sevil İpek mentorluğunda eTwinning platformu ile tanışan yol arkadaşlarının gerçekleştirdiği çalışmalar aktif bir projeye dönüşerek bir çok özel eğitim okulu ile buluşuyor. Bu amaçla Serdivan ilçesindeki Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmeni Aziz Remzi Kavuran ve Akyazı Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmeni Burak Yılmaz tarafından kurulan ve özel gereksinimli öğrencilerin topluma uyum ve sosyalleşmesi sürecine katkı sağlamak için ülkemizin beş farklı il/ilçesindeki okullarda görev yapan gönüllü 10 kişilik öğretmenlerden oluşan bir ekiple “e Twinning” platformun altında  “Özel Dönüşümler” adını verdikleri bir projelerini hayata geçirmeye karar verdiler.

PROJENİN KONUSU VE AMACI

7-18 yaş aralığındaki özel gereksinimli çocuklara çevre bilincini kazandırmak, doğa ve hayvan sevgisi aşılamak amacıyla düzenlenen bu etkinlikte; öğrenciler çevresel atıkların neler olduğunu, geri dönüşümle bu atık malzemelerden neler üretilebileceğini, üretilen ürünlerin planlamadan tasarıma, tasarım aşamasından malzeme seçimine, seçilen malzemelerin özelliğine göre yapılacak ürünün kararlaştırılmasında önemli görev üstleniyorlar. Ayrıca tasarlanan ürünlerin üretim aşamalarında birebir yaparak yaşayarak öğrenme metoduyla bilişsel, duyuşsal, kinetiksel ve psiko-motor beceri düzeylerini ön plana çıkaracak çoklu zekâ kuramlarından faydalanarak mesleki eğitimlerini de pekiştirmiş oluyorlar.

10 NUMARA 5 YILDIZLI BİR KADRO

Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmeni Aziz Remzi Kavuran ve Akyazı Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmeni Burak Yılmaz tarafından kurulan projeye katkı sunmak için ülkemizin 5 farklı il/ilçesindeki okullarda görev yapan gönüllü 10 kişilik öğretmenler yer alıyor. Sakarya’dan Adapazarı Budaklar İlkokulu’ndan Mine Tüt, Akyazı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Abdül Kerim Çolak, Akyazı Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Rukiye Cinkara ARİK, Serdivan Nilüfer Özel Eğitim Okulu’ndan Kübra Karaçay, Kocaeli/Çayırova Mehmet Akif ilkokulu Özel Eğitim Öğretmeni Songül Kurt Komaç, Konya/Selçuklu Rebii Karatekin Ortaokulu’ndan Halime Seven, Elazığ Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’ndan Meltem Türker, Gaziantep Ali Süzer İşitme Engelliler İlkokulu’ndan Sait Demir yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL