Teknoloji

Oyun merakı onu Yazılım Mühendisi yaptı

Bilgisayarla küçük yaşta oyun oynarken tanışan Kemal Gökay Topal’ın bu merakı kendisini önce bilgisayar mühendisi olmasını ardından yazılım mühendisliği ve son olarak da yazılım firması kurmasına giden yolu açtı. Adana’da..

Oyun merakı onu Yazılım Mühendisi yaptı

Bilgisayarla küçük yaşta oyun oynarken tanışan Kemal Gökay Topal’ın bu merakı kendisini önce bilgisayar mühendisi olmasını ardından yazılım mühendisliği ve son olarak da yazılım firması kurmasına giden yolu açtı.

Adana’da dünyaya gelen Kemal Gökay Topal küçük yaşta bilgisayarla tanıştı. Teyzesinin yanında büyürken bilgisayarda oyun oynayan Topal’ın bu merakı ona geleceğinin de yolunu çizdi. Ortaokul ve liseyi Hatay’da tamamladıktan sonra Üniversitede tercihini Bilgisayar Mühendisliği üzerine yaptı. Bu bölümü kazanan Topal, 2012’de İstanbul’a geldi.

Her Öğrenci gibi zorluklar çekti
Ailelerinden uzakta okuyan birçok öğrenci gibi o da maddi sıkıntılar yaşadı. Bu nedenle okurken aynı zamanda lojistik sektöründe çalışmaya başladı ancak öğrenimini hiç aksatmadı. Henüz öğrenciyken okul projelerinde yer almaya başlayan Topal, kamu kurumlarının açtığı proje yarışmalarına katıldı ve çalışmalarıyla dikkat çekti. 2017’de Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olan Topal, bir yıl sonra e-ticaret yazılımları üzerine çalışarak başladı. Türkiye’nin önde gelen firmalarının e-ticaret yazılım projelerinde yer aldı.

Daha çok çalışıp tecrübe kazandı
Çalıştığı e ticaret alanında mesai kavramını asla düşünmeyen Kemal Gökay Topal, sektör hakkında daha çok bilgi öğrenerek tecrübelerini artırmaya çalıştı. Üç yıl e ticaret alanında yazılım mühendisliği yaptıktan sonra 2021’de finans teknolojileri alanına geçti ve burada da yine yazılım mühendisi olarak birçok projeyle imza attı.

Bilgi deneyim=Ticari girişim
Farklı sektörlerde yazılım mühendisi olarak çalışan ve burada edindiği bilgi deneyimlerini kendi kafasındaki projelere aktarmak isteyen Topal, 2022 başlarında CommentingSoft Yazılım şirketini kurdu. Finans teknolojileri mobil uygulamaları ve kurumsal yazılımlar üzerine faaliyet gösteren CommentingSoft Yazılım şirketi yenilenebilir enerjiler ve enerji yazılımları üzerine proje geliştirmeye başladı.

Doğa yoksa insanoğlu da yok
Günümüzde yaşanan enerji krizine dikkat çeken Kemal Gökay Topal, fosil atıkların yakın zamanda batı tarafından terk edileceğini hatırlatarak bunun yerine ikame enerji kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğinin altını çizerek yenilebilir enerji de karar kılınmasının gerekliliğine işaret etti. Bu nedenle doğayı yok etmeden sunduğu nimetlerden faydalanmanın mümkün olacağını ifade eden Topal, konuyla ilgili olarak, ‘’Biz de firma olarak daha temiz bir çevreyi gelecek nesillere bırakabilmek için yenilebilir enerji alanında yazılımlar geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

LCHABER: Engin KUVEL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL