Eğitim Güncel

ÖĞ-DER 6. Olağan Kurulu yapıldı

Cumartesi günü Adabilim Okulları konferans salonunda yapılan Şuurlu Öğretmenler Derneği Sakarya Şubesi olağan genel kurulunda oy birliğiyle Fatih Cingöz yeniden şube başkanlığına seçildi. Genel kurula ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi sürücü,..

ÖĞ-DER 6. Olağan Kurulu yapıldı

Cumartesi günü Adabilim Okulları konferans salonunda yapılan Şuurlu Öğretmenler Derneği Sakarya Şubesi olağan genel kurulunda oy birliğiyle Fatih Cingöz yeniden şube başkanlığına seçildi. Genel kurula ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi sürücü, Halkla İlişkiler Komisyon Başkanı Erdal Bilir, Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı Celal AYDIN, delegeler ve eğitimciler katıldı.

SÜRÜCÜ: ÇOCUKLARA HAYAL KURMAYI ÖĞRETMELİYİZ

Toplantıda bir konuşma yapan ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü öğretmen yetiştirme konusuna değinen Sürücü,“ Öğrencilerine Allah rızası için hayatı öğretmeye çalışan öğretmenler yetiştirmeliyiz. Öğretmenlere bu bakış açısı kazandırılmalıdır.” dedi.

Çocuk eğitimine de değinen Sürücü, eğitimcilerin çocukların zihinlerine bilgi koyduğu gibi, gönüllerine de dokunması gerektiğini söyledi. Sürücü konuşmasına şöyle devam etti: “ Öğretmenler çocukların zihinlerine bilgi koyduğu gibi onların gönüllerine adaleti, merhameti koymalıdır. Onlara hayal kurmayı ama hayalin içinde kaybolmamayı öğretmeliyiz. Çocuklar hayal kurarsa bir şeyler üretir, yeni buluşlara imza atabilir.”

Hamdi Sürücü, Milli Eğitim sistemimizin 1940’lı yıllarda Fulbright anlaşmasıyla birlikte Amerikancı anlayışa, AB Anayasası’nın imzalanmasıyla birlikte batı zihniyetine teslim edildiğini söyledi “Mevcut eğitim sistemi bize ait bir sistem değil, batıcı, taklitçi bir sistemdir.” diyen Sürücü daha sonra şunları dile getirdi: “Diploma üzerine kurulu bu eğitim sistemi tutmamıştır. Bu sistem öğrenciye yön verecek, ufuk kazandıracak öğretmeni yetiştirmiyor. Bu sistemle test ile tost arasında kalmış, sınav merkezli bir eğitim sistemi içinde bocalayan ve mezun olduğunda işsizler ordusuna dahil olacak nesiller yetişiyor. Oysa nesillerimize sadece testlerdeki doğruyu değil, hayatın içindeki doğruları da seçebilmeyi öğretmeliyiz.”

Türkiye’nin batıdan bağımsız kendi sanayisini, kendi teknolojisini geliştirmesinin mümkün olduğuna değinen Sürücü rahmetli Erbakan’ın hayatından örnekler verdi. Sürücü, “ 70’li yıllarda rahmetli Erbakan Gümüş Motor fabrikasını kurup, motor üretmeye başlıyor. Zamanın başbakanı Adnan Menderes’i fabrikaya davet ediyor. Menderes bu motor üretimini görünce gözleri yaşarıyor ve “Ben üç yıldır bu ülkede motor üretilebilir mi? Bürokratlardan bunun cevabını istiyorum onlar hayır üretilemez diyor. Oysa siz üretmişsiniz.” diyor. Oysa o gün bu üretimi engellemeye çalışan ithalatçı firmalar var. Rengi Anadolu ancak batı zihniyetiyle yetişmiş insanlar bu ülkenin bir çivi dahi üretemeyeceğini düşünüyordu.”dedi.

ÖĞ-DER Sakarya Şube yönetimine Hamdi Sürücü “Çok oturmamalısınız. Çok oturuyorsanız ayağa kalkmalısınız, ayaktaysanız yürümelisiniz. Yürüyorsanız koşmalısınız. Çalışmalarınızı hızlandırmalısınız.” şeklinde konuştu. Sürücü ÖĞ-DER Sakarya Şubesi yönetimine başarılar diledi.

ÖĞ-DER Şube Başkanı Fatih Cingöz de, faaliyet raporunu okudu, derneğin son üç yılda yaptığı faaliyetleri anlattı. Cingöz, son iki yıldır pandemi nedeniyle yavaşlayan çalışmalarına yeni dönemde hız vereceklerini söyledi. Yapılan seçimlerin sonunda bir kez daha kürsüye gelen Fatih CİNGÖZ, genel kurula katılan dernek üyelerine ve misafirlere teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL