Güncel

Nevruz coşkuyla kutlandı

Serdivan İlçesi Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunda Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası kapsamında geniş katılımlı Nevruz kutlama etkinliği yapıldı. Nevruz nedir? Türkler, ilk yurtları Orta Asya’dan çeşitli yönlere göç ederek ulaştıkları..

Nevruz coşkuyla kutlandı

Serdivan İlçesi Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunda Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası kapsamında geniş katılımlı Nevruz kutlama etkinliği yapıldı.

Nevruz nedir?

Türkler, ilk yurtları Orta Asya’dan çeşitli yönlere göç ederek ulaştıkları bölgelere kültürlerini taşımışlardır. Her Türk devleti, etrafını ve kendisinden sonra gelen diğer Türk devletlerini etkilemiştir ama değişmeyen, yılların eskitemediği değerlerini, kültürlerini yaşatmaktan hiç vazgeçmemişlerdir. Bu değerleri hatırlayıp birlik ve beraberliği pekiştirmek, Türk Dünyası ve toplulukları ile iyi ilişkiler kurabilmek ve onlarla her alanda iş ve gönül birliği yapabilmek amacıyla 21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta Türk Dünyası ve Toplulukları haftası olarak kutlanmaktadır.

Geniş katılım

Mehmet Zumra Kuş Ortaokulunda düzenlenen Nevruz kutlama etkinliğine; Serdivan Belediyesi Başkan vekili Selvet Karaoğlu, İlçe Jandarma komutanı Nuri Çiftçi, ilçe sağlık müdürü Ömer Balcı, ilçe milli eğitim müdürü Ali Dere, daire ve okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Nevruz ateşi yakıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda; nevruz ateşinin yakılması, ateşten atlama, demir dövme, yumurta tokuşturma, şiirler, oratoryo, müzik dinletileri, halk oyunları, okçuluk gösterileri gerçekleştirildi. Resim ve şiir yarışması ödül töreni etkinlikleri yapıldı. Resim sergisi gezildi. Bir şenlik havasında geçen Nevruz kutlama programı dolayısıyla Mehmet Zumra Kuş Ortaokulu yöneticileri etkinliğe katılan tüm misafirlere teşekkür ettiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL