Güncel

Mustafa Yıldız, Evcil Hayvan sahiplerine seslendi

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Kedi ve Köpeklerin yabancı cisim yemelerinden kaynaklı ölüm oranlarında ciddi artışlar olduğunu söyledi. Basın açıklamasında, Veteriner Kliniklerine getirilen evcil hayvanların oransal olarak..

Mustafa Yıldız, Evcil Hayvan sahiplerine seslendi

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Kedi ve Köpeklerin yabancı cisim yemelerinden kaynaklı ölüm oranlarında ciddi artışlar olduğunu söyledi.

Basın açıklamasında, Veteriner Kliniklerine getirilen evcil hayvanların oransal olarak önemli kısmında yapancı cisim tespit ettiklerine dikkat çeken Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, “Kedi ve köpek sahiplerinin can dostlarının yapancı cisim yediklerinden şüphelenmeleri durumunda mutlaka veteriner hekim meslektaşıma önceden gerekli bilgileri vermelidir. Bu şekilde can dostlarımızın erken müdahaleyle kurtulma şansları artmaktadır. Can dostlarımızda ,yabancı cisim yutma, özellikle genç hayvanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve çoğunlukla acil müdahale gerektiren bir durumdur. Kedi ve köpekler; kemik, oyuncak, çorap, toka, lastik top, iğne veya ip gibi cisimleri oyun esnasında yutabilmektedir. Hasta sahibinin bu durumu fark edebildiği olgularda teşhis konusunda veteriner hekim meslektaşlarımızla bilgiyi paylaştığında teşhis için hızlı olunabilmekte ve ciddi komplikasyonlar meydana gelmeden tedavileri sağlanabilmektedir. Israrlı kusma durumunda hasta sahiplerinin kısa sürede veteriner hekime başvurmaları oldukça önemlidir” diyerek zaman kaybının komplikasyon olasılığını giderek arttırdığını söyledi.

Oda Başkanı ve Veteriner Hekim Yıldız, “Yabancı cisim olgularının teşhisinde röntgen ve ultrason çekimlerinden yararlanılır. Yutulan cisim metalik orijinli ise radyografide çok net bir kontrast verir. Metalik olmayan cisimlerin görüntülenmesi ise zordur. Böyle durumlarda ilaçlı röntgen olarak adlandırılan kontrast madde içirilerek alınan seri radyografilerden ve ultrason çekimlerinden yararlanılır. Baryum içirilen hayvanlarda tıkanmanın olduğu yere kadar beyaz renk izlenirken, tıkanma sonrası bölgede bu görünüm oluşmaz. Saatler sonra alınan röntgenlerde de ilaçlı sıvının ilerlemediği görülür. Röntgen öncesi yapılan ultrason incelemelerinde tıkanmadan sonraki bölgede gaz oluşumları izlenebileceği gibi bağırsak akışının olmadığı da saptanabilir. Yapancı cisim teşhis netleştikten sonra oluşan tıkanmalarda tedavinin ana prensibi tıkayan objeyi cerrahi yöntemlerle çıkartmaktır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL