Kültür-Sanat

Melek Yenigün yazarlık serüvenini LC Haber’e anlattı

LC Haber İstanbul Temsilcimiz Ebru Çömlekçi, 26 Mart 3 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen CNR Kitap Fuarına katılarak ” Aşk Kapıya Gelirse Aç Kapıyı” adı altında kaleme aldığı kitabıyla büyük..

Melek Yenigün yazarlık serüvenini LC Haber’e anlattı

LC Haber İstanbul Temsilcimiz Ebru Çömlekçi, 26 Mart 3 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen CNR Kitap Fuarına katılarak ” Aşk Kapıya Gelirse Aç Kapıyı” adı altında kaleme aldığı kitabıyla büyük bir kitle oluşturan Melek Yenigün ile sizler için özel bir röportaj yaptı. Yenigün’ün yazarlık serüveninden bakış açısına her şey bu röportajda…

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Hani hep derler ya! Hayatını sonuna kadar yaşa. Kendin için kişisel farkındalık yarat. Günümüz zor koşullarında, pek kolay olmasa da hayatın akışını hep pozitif olarak görmeye çalışırım. Çevrem tarafından hayat sana güzel sözünü tekrar tekrar duymuş olsam da. Hiçbirimize hayat adil davranmıyor. www.mymelegim yaşam blog, https://my-melegim.com/ gezdiğim yerler gezdiğiniz yerler olabilir blog yazarıyım.

Kitabımda yer alan erkek kardeşim Ömer Akif YENİGÜN’ ün kaleme aldığı, yaşantımızdaki kareler babam için yazdığı şiir ile kendimi daha iyi anlatacağım düşüncesindeyim.

Ha Hayat

Bilerek, bilmeyerek, bazen bilmezden gelerek,

Bekleyerek, gitmeyerek, Ve dönmeyerek,

Ha gayret umutlanarak, ışığı kovalayarak,

Ve gölgesinde yaşlanarak,

Ha gayret…

Yazarlık serüveniniz nasıl başladı?

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazar olmak ile ilgili aslında hiç hayal kurmadım. İlk kitabım çıkana kadar yazar olma hedeflerim arasında olmadığını fark ettim. Şunu net söyleyebilirim. Yazma yeteneğimi geç fark ettim. Anlatacak çok hikayelerim var. Bundan sonra yazmak benim için hayal değil hedeflerimin ilk sırasında yer almaktadır.

Yazarlık serüvenim; Pandemi sürecinde evde kaldığımız dönemlerde, online “Yaşam Koçu”, “Masal Terapisi” Eğitimleri aldım. İlk kaleme aldığım “Kurnaz Karga ve Köpek Masalı” ile yazarlık serüvenim başladı diyebiliriz.

 

Yazmanın sizdeki tarifi nedir? Bize biraz anlatır mısınız?

Roman veya masal yazarken keyif alarak yazıyorum. Uykusuz geceler, sabaha karşı uyumaya çalışırken aklıma gelen bir fikir ile yataktan fırlamak.

Benim için işkence değil?

Kafamın içinde yanan ampulü söndürmeden hemen notlarımı alır. Bilgisayarın başına geçip düşüncelerimi yazıya aktarmak benim için bir zevktir.

Biliyorum ki, heybenizde anlatılacak çok Hikâye var. İlk bununla başlama nedeniniz nedir?

“Aşk” Üzerine pek çok şarkı yazıldı. Türküler söylendi. Ağıtlar yakıldı. Kitaplar yazıldı “Aşk” Ve “Sevgi” nin tarifi zordur. Ben zoru seçtim. Kendimde bulduğum cesaret ile “Aşk” Hikayesi yazmak istedim.

Yeni yazmaya başladığınız bir kitap var mı?

İlk kitabımı yazarken çok heyecanlandım. Süreç nasıl olur? Yayınevine dosyayı gönderdikten sonra baskıya alır mı? Kafamın içinde yer alan cevabını bulamadığım ????. İlk kitabım o yüzden aceleye geldi. Bir an önce yayınevine göndermek istedim. “Aşk” Kapıya Gelirse! Aç Kapıyı… Dört ay önce Lora yayıncılık tarafından basıldı. Şu an onun mutluluğu, heyecanını yaşıyorum. Fazla ara vermeden ikinci kitabımı yazmaya başladım.

Yazarlığa ilk başlayacak kişilere bir tavsiyeniz olsaydı, ne olurdu?

Olay örgüsünü gözden geçirerek, karakterleri ve kurguyu sağlam şekilde kurduktan sonra fikirleri, düşüncelerini, hayallerimi yazıya aktarmak çok heyecanlı. Yazmaya başladıktan kısa bir süre sonra durakladım. Fikir defterim ve kalemi bir kenara bırakıp kısa bir mola verdiğim süreç oldu.

Yazmanın bir teorisi olduğunu düşünmüyorum. Bir ay o defteri hiç elime almadım. Bir ay sonra kalemi ve defteri elime aldığım sırada ne kadar yazacak fikrimin olduğunu gördüm.

Yazmak engellenebilir durdurabilir bir şey değildir. Sadece yazmaya başlayınca rahatsız eden iç seslerimizi duyabiliriz. Olay örgüsünü gözden geçirerek “Başka ne olabilir?” Sorusuna cevap bulduktan sonra yazmaya devam etmelerini tavsiye ederim.

Kitap bastırma serüveniniz nasıl oldu? Bu süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

“Aşk” Kapıya Gelirse! Aç Kapıyı ilk kitabımı yazma heyecanı ile bir taraftan yazıyorum bir taraftan hangi yayınevine gönderebilirim diye araştırma yaptım. Sosyal medya üzerinden Lora yayınevi ve Flora kitap ücretsiz basım ile ilgili mesaj gönderdim. Kısa süre içerisinde geri dönüş yapmaları ilk tercihim arasında yer aldı. Yaklaşık bir yılın sonunda tüm hazırlıklar tamamlanmış. Sonunda yayınevi ile paylaşma zamanı geldi. İlk tercihim Flora kitap ile dosyamı paylaştım. Kısa süre içerisinde Tebrikler! İncelememiz sonucunca yayınınız basılmaya layık görüldü… yazısını okurken gözyaşlarıma hakim olamadım.

Bu mutluluğun tarifi yok…

Kitabı yazarken sizi derinden etkileyen bir yer oldu mu?

Kitabı yazarken ilginç yaşam öyküleri olan kişiler, annemden dinlediğim geçmişten günümüze aktarılan gerçek hikayeleri, gözlemlediğim olayları; Kendi hayal gücüm ile kurgulayarak ortaya koyduğum “Emine Hatun Konağı” hikayesi beni derinden etkileyen yer oldu.

Kitap yazarken en zorlandığınız an neydi ve 2.si için size ders niteliğinde olan bir durum oldu mu?

Kitabın konusu “Aşk” olunca son satırları yazmak benim için çok zor oldu. Bir süre durakladım. Yazmayı bıraktım. İkinci kitabımın konusunu trajedi ve komedi kaynaşmış günlük yaşamdan konu tercih ederim.

Yakında imza gününüz var mı? Kitapları nereden temin edebiliriz?

“Aşk” Kapıya Gelirse! Aç Kapıyı kitabım Flora kitap, çiçek sepeti, trendyol, n11 online olarak 2021 Aralık ayında satışa girdi. Geçen ay CNR 8.Uluslararası Kitap Fuarında Lora yayıncılık, Flora Kitap standında okur ile buluşma imza gününe katıldım.

YORUMLAR (4)

  1. Ünal yamaner diyorki:

    Herkesin okumasını tavsiye ederim.cok akıcı bir üslupla yazılmış.Tebrikler Melek hanım.2.ci kitabınızı bekliyoruz

  2. Tülay diyorki:

    Çok başarılı azimli yılmayan çalışkan öğrenmenin yaşı yoktur ilkesine sahip
    Yolu açık olsun nice nice başarılara koşman dileği ile

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL