Siyaset

Mehmet Erdoğan; Emekli enflasyonun altında eziliyor

DEVA Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada; “İktidar, emeklilerin gelirine darbe yapan ve ‘Refahtan pay alamaz’ diye kanun çıkaran bir iktidardır. Türkiye’deki 13 milyon emekliden, 8 milyon emekli..

Mehmet Erdoğan; Emekli enflasyonun altında eziliyor

DEVA Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada; “İktidar, emeklilerin gelirine darbe yapan ve ‘Refahtan pay alamaz’ diye kanun çıkaran bir iktidardır. Türkiye’deki 13 milyon emekliden, 8 milyon emekli ve hak sahibi asgari ücretin altında aldığı maaşla yaşam savaşı veriyor. Adaletsiz ve farklı uygulamaları gidereceğiz. DEVA Partisi olarak, halkımızın dertlerini, çözümlerimizi, eylem planlarımızı dile getirmeye devam edeceğiz. Çözümlerimiz hazır.” dedi.

“İNSANIMIZ GIDAYA ERİŞİMDE ZORLANIYOR”

“Geçen yıl mart ayında 3-4 TL olan marul, bu yıl mart ayında 15-18 TL’ye kadar çıkmıştır. Emekliye iftar sofrasında salata yapmak dahi lüks olmuştur. Yanlış politikalar sonucu artan ve üç haneli rakamlara doğru giden enflasyonun altında ezdirilen emekli, ucuz ekmeğe muhtaç hale getirilmiş, emekliye ramazan pidesi de lüks olmuştur. Bu sadece iki örnektir. Dar gelirli aileler, emekliler doğalgaz ve elektrik faturalarını ödemekte, gıdaya erişmekte çok zorlanıyor. Gıda ürünlerindeki artış çok yüksek. TÜİK dahi gerçekleri saklayamıyor. Yüksek gıda enflasyonu en çok emekli ve asgari ücrete çalışan vatandaşlarımızı vuruyor. Her ailede emekliler vardır ve insanımız aile büyüklerinin yaşadığı geçim sıkıntısına üzülmektedir. Vatandaş her yönüyle adaletli bir sistemin özlemi içinde, seçimi ve sandığı bekliyor. Siyasi iktidarın duymazdan ve görmezden geldiği emekliler bugün, 16 Nisanda seslerini duyurmak ve ek zam için ülkenin dört bir yanından Ankara’ya yürüyor.” dedi.

“EMEKLİLER BAYRAMDA TORUNLARINDAN KAÇAR OLDU”

DEVA Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada; “Açlık sınırı 4.928 TL’ye çıkmış olup, 4.253 TL olan asgari ücret ve en düşük emekli maaşı olan 2.500 TL açlık sınırının altındadır. 13 Milyon emekli vatandaş, Bayram İkramiyesinde iyileştirme bekliyor. Açlık sınırının altında maaş alan milyonlarca emekli geçim sıkıntısı içinde yaşam mücadelesi veriyor ve insanca bir maaş almak istiyor. Emekliye Ocak ayında verilen yüzde 25-30 oranındaki zam, doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamlarla geri alındı. Emeklinin aldığı maaş kendine yetmediği gibi işsiz kalan çocuğuna ve torununa da yetmiyor. Emekliler harçlık verememe korkusundan bayramda neredeyse torunundan kaçar duruma gelmiştir.”

“EMEKLİ İKRAMİYESİNİN 5 YILDA 100 TL ARTTIRILMASI HAKSIZLIKTIR”

“2018’de emeklilere 1000 TL olarak verilmeye başlanan bayram ikramiyesi ile 5 gram altın alınırken, şimdi ise sadece 1 gram altın alınabiliyor. Emekli ikramiyesinin 5 yılda 1000 TL’den 100 TL arttırıp, 1100 TL’ye çıkarılması emeklilere yapılan ayıptır, haksızlıktır. Gençliğinde bu ülkenin üretimine katkı sağlayan ve prim ödeyen emeklilerini, Sosyal devlet bir ‘yük’ olarak göremez. İktidar dar gelirlinin enflasyon altında ezildiğini, görmezden ve duymazdan gelemez. Ayrıca buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz 3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme tüm kamu çalışanları ve emeklilerini kapsamalı, emekli aylıkları satın alma gücünü koruyacak şekilde arttırılmalıdır.”

“DEVA PARTİSİ EMEKLİ AYLIKLARINI SATIN ALMA GÜCÜNÜ KORUYACAK ŞEKİLDE ARTTIRACAK”

“DEVA Partisi olarak, Parti Programımızda da belirttiğimiz gibi başta emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizlikler olmak üzere sosyal güvenlik sistemini adalet, eşitlik ve finansal sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden gözden geçirecek, sosyal güvenlik hakları açısından yaşanan adaletsiz ve farklı uygulamaları gidereceğiz. Emekli aylıklarını satın alma gücünü koruyacak şekilde arttıracağız. Biz her zaman halkın ve emeklinin sorunlarıyla iç içeyiz ve bu sorunların çözümlenmesi için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız.

Ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerden biri olan ve maaş zammı sonrası da beklentileri karşılanmayan emeklilerin, bayram ikramiyelerinin artırılması kesin bir zorunluluk haline gelmiştir. Biz DEVA Partisi olarak, emeklilerin de sorunlarını biliyor ve çözüm önerilerimizi ortaya koyuyoruz. Güçlü bir ekonomi, özgür yarınlar, yoksullaşan değil zenginleşen Türkiye için çözümlerimiz hazır. Liyakatli kadrolarımız, projelerimiz ve eylem planlarımız hazır. Bu Pazar seçim olsa DEVA Partisi olarak seçime hazırız.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL