Güncel

Makine Mühendislerinden “Ulusal Yas” çağrısı

Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir, “Yüreğimiz bu kez de Bartın İlimizin güzel ilçesi Amasra’dan gelen kara haberle tutuştu. Grizu patlaması sonucu 41 maden işçisi..

Makine Mühendislerinden “Ulusal Yas” çağrısı

Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir, “Yüreğimiz bu kez de Bartın İlimizin güzel ilçesi Amasra’dan gelen kara haberle tutuştu. Grizu patlaması sonucu 41 maden işçisi yaşamını yitirdi” diyerek Ulusal yas ilan edilsin çağrısında bulundu.

Amasra’da 41 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan grizu patlamasına yönelik yazılı bir basın açıklaması yapan Olgun Özdemir; “Bu kez Bartın İlimizin güzel ilçesi Amasra’mızdan gelen kara haberle tutuştu yüreklerimiz. 14 Ekim 2022 günü akşam saatlerinde meydana gelen Grizu Patlamasıyla –resmi açıklamalara göre 87 kişiden şimdilik 40 maden emekçisi yaşamlarını kaybetti ve gerisi yaralandı. Yaşamını yitiren emekçi kardeşlerimizin ailelerine ve ülkemize baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Her yıl neredeyse en az 2000 emekçinin yaşamlarını yitirdiği bilinmektedir. Bu yılın ilk dokuz ayında (273 günde) ise en az 1359 emekçi iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybetmiştir.” dedi.

Başkan Özdemir, “Yaşam hakkı her şeyin üstündedir ve binlerce kez ifade ettiğimiz gibi bu gün de yineliyoruz: “Karşılığı para veya yatırım maliyeti olarak değerlendirilmemesi gereken yaşam hakkı, Bilim ve Tekniğe dayalı önlemler alındığında ancak gerçekleşebilir ve iş cinayetleri/ toplu ölümlere yol açan iş katliamları yaşanmaz.” Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğu bilinmektedir. Bunun için önce insan hayatına ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir. Bizler, bugün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma hiçbir emekçinin kaderi değildir. Tüm ülkede, tüm çalışma alanlarında iş güvenliği önlemlerinin artırılması, bağımsız denetim sisteminin yerleştirilmesi, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının durdurulmasını simgelemesi ve Amasra’da ailelerin ocaklarına düşen acıya ortak olmak amacıyla ULUSAL YAS ilan edilmesini öneriyoruz. İş Cinayetlerinin ve Amasra İş Katliamının benzerlerinin bir daha yaşanmaması için yılmadan mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.” diye söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL