Güncel

Maalesef engelli ailelerinin feryadını kimse duymak istemiyor

Yaşanan Pandemi sürecinde meslek lisesi okulların da, kendi mesleki alanında sahada staj görmesi gereken öğrenciler kendi kaderlerine terkedilmiş durumda olduğunu ifade eden Yenihayat Paralimpik Engelli Spor Kulübü Derneği Başkanı Selim..

Maalesef engelli ailelerinin feryadını kimse duymak istemiyor

Yaşanan Pandemi sürecinde meslek lisesi okulların da, kendi mesleki alanında sahada staj görmesi gereken öğrenciler kendi kaderlerine terkedilmiş durumda olduğunu ifade eden Yenihayat Paralimpik Engelli Spor Kulübü Derneği Başkanı Selim Özen; “Şu anda eğitimlerinin geldiği aşamada staja gitmesi gereken öğrenciler dönemin hassasiyeti bahane edilerek, eğitimlerinin önemli bir parçası olan staj döneminden mahrum bırakıldılar aileler çocuklarına staj yeri bulma konusunda ciddi zorluk yaşamakta. Özellikle bu konularda yaptığımız çeşitli müracaatlar ‘Normal öğrencilere bile staj yaptıramıyoruz’ denilerek geri çevrilmekte. Oysa staj kavramının hiç bir yerinde’ öncelik normallerde’ denilecek bir madde geçmemektedir. Kaldı ki acilen normal öğrencilerimizin de okullarındaki staj dönem problemleri çözülmelidir. Özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerimizin durumları dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda mesleki alanda eğitim alan örencilerimizin durumları dikkate alınarak mesleki staj eğitimleri gerçekleştirilmesi aşamasında sürecin sağlıklı işlemesi adına taraflar arası uygun bir düzenleme yapılmalıdır.

Değerli basın
Elbette zor günler geçiriyoruz ama hayat ta devam ediyor. Özellikle hizmet sektöründe eğitimlerinin mesleki alanda sahada staj bölümünü tamamlayamayan engelli öğrencilerimizin istidam edilmesi mümkün değildir. Bu konuda önerimiz kamu kurum ve kuruluşların işletme ve benzeri sosyal tesislerinde( Turizm okullarının uygulama otellerinde, öğretmenevlerinde, kurumların misafirhanelerinde vb.) meslek lisesi öğrenci bireylerin stajını tamamlayacak önlemlerin alınmasıdır. Özel sektörün geçerli veya geçersiz birtakım mazeretleri olabilir. Ancak bu süreç gerekli müdahalelerle kısa zamanda çözüme ulaştırılmalıdır. Eğitim öğretim anayasal bir haktır hiçbir gerekçe ile engel oluşturulmaz mutlak ortak akıl ile bir çözüm bulunabilir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL