Siyaset

Lokantacı esnafı adeta Entübe durumda!

İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanlığı oda ziyaretlerine aralıksız devam ediyor. İlçe Başkanı Serdip Dokumacı ve parti yöneticileri oda ziyaretleri kapsamında Sakarya Lokantacılar Esnaf odasını ziyaret ettiler. Yaklaşık 1,5 saat süren..

Lokantacı esnafı adeta Entübe durumda!
İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanlığı oda ziyaretlerine aralıksız devam ediyor. İlçe Başkanı Serdip Dokumacı ve parti yöneticileri oda ziyaretleri kapsamında Sakarya Lokantacılar Esnaf odasını ziyaret ettiler. Yaklaşık 1,5 saat süren ziyarette, oda başkanı Serdar Gök ve ile İYİ Parti heyeti,oda esnafının sorunlarına ilişkin görüş alışverişinde bulundular.
Dokumacı ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada; “Öncelikle bizleri ağırlayan başta oda başkanımız Serdar Gök’e ve yönetici arkadaşlarımıza misafirperverlikleri için teşekkür ederiz. Öyle ki esnaf odalarına yaptığımız ziyaretler de öyle şeyler öğreniyoruz ki, artık esnafımızın durumu gerçekten içler acısı. Pandemi kısıtlamalarından en fazla etkilenen esnaf grubundan olan lokantacı esnaflarımız artık nefes alamaz hale gelmiş,adeta entübe duruma gelmiştir. Turuncu iken kapalı olan, kırmızı iken kısa bir dönem için açılan,Ramazan ayı boyunca kapalı olacak lokantacılarımız, işkence çeke çeke iflas riski ile karşı karşıya durumdular. Bunun yanında hükümetten beklenen ekonomik desteğin verilmemesi,vergi harç ve sgk taksitlerinin devam etmesi, esnafımızı ne yazık ki, yıllardır yaptığı birikimi satarak ayakta kalmaya itmiştir. Birikimi olmayan esnaf ise borçlanma üzerine borçlanma yapmaktadır. Bu sebeple,6 ay ertelenen kredilere uygulanan gecikme faizlerinin silinmesi,kira stopaj oranının sıfıra indirilmesi, vergi, sgk ödemelerinin faizsiz bir şekilde ötelenmesi, belediyelerin aldığı tabela reklam vergilerinin pandemi dönemince
alınmaması, her yıl bazı işletmelerinin faaliyetine devam edebilmesi için alınan harçların, bu dönem için alınmaması ve her şey den önce önlemlere uygun bir şekilde, lokantaların faaliyetlerine izin verilmesi, biraz da olsa esnafımızın yarasına merhem olacaktır. Bizler İYİ Parti olarak, şimdilik muhalefet görevimiz gereği zor durumdaki esnafın sorunları dinleyip, onların sesi olmaya devam ediyoruz. İnşallah iktidar olduğumuz gün de,bu dinlediğimiz sorunlara çare olacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL