Güncel

Kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken huşular ile ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; ‘kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat edilmesi’ gerektiğini anlattı Kurban Bayramı..

Kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken huşular ile ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; ‘kurbanlık hayvan seçerken nelere dikkat edilmesi’ gerektiğini anlattı

Kurban Bayramı heyecanının günler yaklaştıkça her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Oda Başkanı Mustafa Yıldız; “Gerçi Corona Pandemisi’ni de unutmuş değiliz. İnşallah corona iletinden uzak güzel bir bayram kutlarız. Kurbanlık hayvan seçiminde kanuni formalitelerinin yanında sağlık ve de dini yönden dikkat etmemiz gereken kurallar mevcuttur. Kurban bayramında vatandaşlarımızın da sağlıklı ve güvenli hayvanlardan kurban yapmaları için; sığır, manda ve deve gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise “Veteriner Sağlık Raporu” olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir.. Kurbanlık hayvan seçiminde veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. Öncelikle kurban edilecek hayvan tamamıyla sağlıklı olmalıdır. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemlidir. Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil. Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Kurbanlık hayvanların yaşları kaç olmalı? Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit edilmiştir. Buna göre, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı aranır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır. Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde söz konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez. Dişi hayvanlar gebelik yönünden serbest veteriner hekimler tarafından muayene edilip, gebelik durumuna bakılarak karar verilmelidir. Kurbanda gebe hayvanları tercih etmeyelim. Ülke hayvancılığının gelişip büyümesi için dişi hayvanlara ülkemizin ihtiyacı var. Halkımıza şimdiden güzel bir bayram geçirmelerini dilerim” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL