Ekonomi

Koronavirüs; Emlak ve Gayrimenkul sektörünü de etkiledi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün küresel ölçekte etkileri sürmeye devam ederken, Emlak ve Gayrimenkul alanında da etkilerini göstermeye devam ediyor. Bu virüsün etkileri yine tüm dünyanın gündeminde yer almaya..

Koronavirüs; Emlak ve Gayrimenkul sektörünü de etkiledi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün küresel ölçekte etkileri sürmeye devam ederken, Emlak ve Gayrimenkul alanında da etkilerini göstermeye devam ediyor. Bu virüsün etkileri yine tüm dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor.

 

Yeni Koranavirüs’ün (Covid-19) sektördeki etkilerini dile getiren Fırtına Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan İn; “Covid-19 virüsü ile yeni bir düzene girdiğimizden hiç şüphe yok. Toplumsal sağlığı ve emlak sektörümüzü de derinden etkileyen bu virüsün etkileri önümüzdeki zamanlarda daha farklı alanlarda da yansımalarını gösterecek gibi görünüyor. Birçok ekonomik faaliyetin yavaşladığı son günlerde elbette gayrimenkul sektörü de etkilendi. Bununla birlikte özellikle son dönemlerde şehrimizde gayrimenkul sektörü toparlanmaya başlamış ve alım-satım işlemleri artış göstermişti. Elbette Covid-19 virüsünün etkisi ile gayrimenkul yatırımı, alım satım gibi işlemler ikinci plana itilmeye başlandı. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde neredeyse ilk kez karşılaşılan durumlardan biri alıcı ve satıcının fiziksel olarak bir araya gelmeden uzaktan kararlar alması oldu. web tapu ile pek çok işlem online olarak randevu alınıp, sadece satışta tapuya bizzat gidebilerek işlemlet yapılmaktadır. Tüm sektörleri etkileyen bu virüsün ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla da önlemler alınmaya devam ediyor. Gayrimenkul sektöründe bir duraklama dönemi yaşanmaması için alınan tedbirler de bulunmaktadır. Evin ekspertiz değerine göre yüzde 75’e kadar kredile çıkarılmaktadır. Pek çok görüşe göre gayrimenkul sektörünün koronavirüs salgını sonrasında hızlı bir toparlanma süreci yaşayacağı yönünde olduğunu görüyoruz. Biz emlakçılara göre tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüsün ardından gayrimenkul sektörünün tekrar güvenli liman olmasını bekliyoruz. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründe dijitalleşmenin artacağı ön görüler arasında yer almaktadır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL