Genel Sağlık SonDakika

Koronavirüs Aşısı, güvenilir mi?

Alman ilaç şirketi Biontech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci; 27 Temmuz 2020 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında, 2. faz denemelerine geçilen aşının yaklaşık 44000 denek üzerindeki, 3. faz denemelerinde de %95..

Koronavirüs Aşısı, güvenilir mi?

Alman ilaç şirketi Biontech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci; 27 Temmuz 2020 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında, 2. faz denemelerine geçilen aşının yaklaşık 44000 denek üzerindeki, 3. faz denemelerinde de %95 oranında etkinlik gösterdiği bilgisini paylaştı.

Yan etkileri
Aşının baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkileri olduğu, uygulanan kişilerin yüzde 2’sinde baş ağrısı ve yüzde 3,8’inde yorgunluk görüldüğü kaydedildi. Türk Bilim İnsanı Uğur Şahin, Türkiye ile kısa süre içinde bir sözleşmenin imzalanacağını açıkladı.

Türk’ün başarısı
Alman Biontech firmasının başındaki Profesör Dr. Şahin; “Türkiye için yeterli toz depoladık, aşıların nakliyatında sorun olacağını düşünmüyorum” dedi. Türkiye’de tıbbi eğitimin mükemmel bir düzeyde olduğunu belirten Şahin sağlık sisteminin çok iyi işlediğini belirterek; “İnsanların aşıyı aldıklarını ve bundan mutlu olduklarını görmek bana çok büyük enerji ve güç veriyor. Elbette Bizim yaptığımız işlerden birçok insanın gurur duyuyor olmasının da bilincindeyim. Özellikle biz Türkler bizden biri bir şey başarınca çok seviniyor. Türkiye’de insanların gurur duyması bana güç veriyor, ama aynı zamanda sorumluluk da yüklüyor. Bu durumda insanın yaptıklarına iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bağışıklık Sistemi
Aşı ne kadar koruyacak? şeklindeki soruyu cevaplayan Prof.Dr. Uğur Şahin, ne kadar süre koruyucu olacağını bilmediklerini ifade etti. Uğur Şahin ayrıca, bağışıklık sisteminin bir hafıza işi olduğunu belirterek duruma açıklık getirmeye çalıştı. “Bağışıklık sistemine bir haber geliyor ve o bu habere göre hareket ediyor. Bu bir tür hafıza olarak yıllarca kalabilir. Ama hafıza bu virüs antijeninde yıllarca kalır mı şu an bilmiyoruz! Bunu bekleyip göreceğiz” dedi.

Özel Haber: Engin KUVEL

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL