Eğitim

Korkmaz’dan genelgeye tepki

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, “Özel okullar için yayınlanan genelge tam bir hayal kırıklığıdır” dedi Beyhan Korkmaz tepkilerini şöyle dile getirdi: “MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız’ın,..

Korkmaz’dan genelgeye tepki

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, “Özel okullar için yayınlanan genelge tam bir hayal kırıklığıdır” dedi

Beyhan Korkmaz tepkilerini şöyle dile getirdi: “MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız’ın, ‘Ücretsiz Okutulacak Öğrenci’ başlığıyla il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile özel okullara sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Özel Eğitim Kurumları sahibi Milli Eğitim Bakanı’nın görevi halktan yana olmaktır. Kamusal, parasız, laik eğitim bu ülkenin temel taşıdır.

“Eğitimi para ile satmayınız!”

Gelinen noktada hiç durumu olmayan, ya da burslu okutulan öğrencilerden okul inisiyatifinde para talep edilmesini sağlamak sermayeye hizmet etmektir. Pandemi koşullarında,  özel okullar kapalı dahi olsa, veliler kıt kaynaklarını kullanarak, tıkır tıkır özel okullara ödeme yapmaya devam etmiştir. Teşvik adı altında;  devlet, özel okula yazılan öğrenciler için katkı payı vererek,  gereken kolaylığı yıllardır sürdürmektedir. Bunlara rağmen, hala özel okulları doldurma çabası çağın gerisindedir. Öğretmen maaşlarını yük sayan, okulların fiziki koşullarını yenilemekten yüksünen bir hükümet politikası kabul edilemez.

“Tüm özel okulları devletleştirin”

Pandemi sürecinde her alanda olduğu gibi eğitimde de artan eşitsizliği gidermeye yönelik önlemler almalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, pandemi sürecinde daha da artan Sosyo-Ekonomik Kültürel yoksulluğun – yoksunluğun giderilmesi için bütçe ayırmalı, geniş halk kesimlerine parasız, bilimsel, demokratik, laik, kamusal eğitim olanakları sağlamalıdır. Geleceğimiz çocuklarımız, bu ülkenin kurtuluşu ve refahıdır. İvedi şekilde, tüm özel okulları devletlestiriniz. Eğitimde eşitsizliği ortadan kaldırınız. Yıllardır eğitime katkı payı olarak ödediğimiz vergilerin hesabını soruyor ve eğitimde adaletsizliğin giderilmesi için tüm özel okulların devletleştirilmesini istiyoruz. Pandemide sekteye uğrayan eğitimin bir kuşağı yok   ettiğini, acı tecrübelerle öğrenmek istemiyorsak hızlıca karar alıp, tüm okulları devletleştiriniz. Bizlere içi boş diploma değil işinin ehli, donanımlı, kendini yeteneklerine göre ifade edebilen gençler gerekmektedir. Bu da eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak mümkündür. Yayımlanan genelgenin ardından, velilerimiz tüm iletişim kaynaklarını kullanarak, zel okulların devletleştirilme talebini, ilgili makamlara duyurulmasını beklemektedir. Veli-Der olarak her duyarlı vatandaşın bu konuyu gündeme taşıyacağından,  hiç kuşkumuz yoktur. Kamuoyuna saygılarımızla

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL