Genel Güncel

Keleş’ten Sapanca Muhtarlar Derneği’ne ziyaret

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sapanca Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek, “Muhtarlarımızla istişare çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtarlarımız demokrasinin temel taşıdır” dedi. Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Sakarya..

Keleş’ten Sapanca Muhtarlar Derneği’ne ziyaret

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sapanca Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek, “Muhtarlarımızla istişare çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtarlarımız demokrasinin temel taşıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, İl Başkan yardımcıları, İlçe Başkanı Cengiz Çiçek ve ilçe yöneticileriyle birlikte Sapanca Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti.

Sapanca Muhtarlar Derneği Başkanı Barış Yıldız’dan bölgeyle ilgili bilgiler alan Başkan Ecevit Keleş, mahallelerde yaşanan sorun ve sıkıntıları dinledi.

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş,Muhtarlarımızla istişare çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtarlarımız demokrasinin temel taşıdır” diyerek CHP’nin Muhtarlarla ile ilgili Politikaları hakkında bilgi verdi.

Başkan Keleş, “Öncelikle Dernek Başkanımız Barış Yıldız ve muhtarlarımıza misafirperverlikleri için çok çok teşekkür ediyoruz. Bizlere verdikleri bilgiler önemlidir. Halkımızın memnuniyeti için çözüme kavuşturulması gereken konuları not aldık. Biz; CHP olarak demokrasimizin temel taşı olan Muhtarlarımıza yönelik politikalarımız muhtarlarımızın daha hizmet vermelerini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Keleş CHP’nin Muhtarlarla ile ilgili Politikalarını şu şekilde sıraladı;

“1-Milletvekili seçimlerinde olduğu gibi, muhtarlık seçimlerinde de birleşik oy pusulası esası getirilmelidir.

2-Türkiye de nerede bir muhtarınız görev yapıyorsa orada bir muhtarlık evi olmalıdır. Muhtarlık evi imar planlarında açıkça yer alacak.

3-Kaldırılan köy tüzel kişilikleri yeniden inşa edilmelidir. Böylece mahalle dönüştürülerek belediye bürokrasisine boğulan ve ileride yüksek emlak vergisi, elektrik ve su parası ödemek zorunda kalacak köylülerimizin mağduriyetine son verilmelidir. Köy tüzel kişiliğine ait taşınmazlar da muhtarlıklara iade edilmelidir.

4-Bütçesi olmayan bir kamu alanı güçsüz ve amaçsızdır. Muhtar seçimle geldiğine göre seçmenine yani mahallesine karşı sorumlukları vardır. Örneğin; yoksul bir aileye acil yardım gibi… Muhtarlık kurumunu güçlü kılmanın yolu, onu denetlenebilir bir bütçeye sahip kılmaktan geçer. Bu aynı zamanda demokrasinin güçlenmesini ve güçlü bir dayanışma kültürünün oluşmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki güçlü Türkiye, güçlü bir yerel demokrasiyle mümkündür. Muhtarlık bütçesi emlak vergisinin %1 oranının muhtarlık bütçesi olarak muhtarlıklara tahsis edilmesiyle karşılanmalıdır.

5-Muhtarlar kendi sorumluluk alanlarında bulunan yerlerde kimin yada hangi ailelerin yardıma muhtaç olduğunu en iyi bilen kişilerdir. Sosyal yardımları en objektif, tarafsız dağıtacak olan muhtarlardır. Dolayısıyla sosyal yardımlar muhtarlıklar aracılığıyla yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, Hükümete ulaşmak zor ama muhtara ulaşmak çok kolaydır.

6-Seçildikleri mahallede görev yapan muhtarlarımız çok kez belediye meclislerine kendi mahalleleri ile ilgili alınan kararlardan haberdar olmaktadırlar. Oysa muhtarların seçimle geldiği mahalle halkına karşı sorumluluğu vardır. Kendi mahalleleriyle ilgili bir karar alınması söz konusu olduğunda muhtarlarımız o belediye meclisi toplantısına mutlaka katılmalı ve o toplantıda söz ve karar sahibi olmalıdır.

7-Belediye kanununun 75. maddesi, Belediyeler, belediye meclisi kararı ile kamu kuruluşları ile ortak proje geliştirilebilir diyor. Ancak belediye kanununun bu maddesinde muhtarlıklar, kamu kurumu olarak sayılmamaktadır. Dolayısıyla muhtarlıklar isteseler de belediyeler ile ortak proje geliştirememektedirler. Muhtarlıklarımızın kamu kurumu sayılması ve belediyelerle birlikte ortak proje geliştirilebilmeleri sağlanmalıdır.

8-Türkiye Belediyeler Birliği var, ancak Türkiye Muhtarlar Birliği yok. Demokrasimizin temel taşlarından olan muhtarlarımızın Türkiye geneline örgütlenmelerinin yolu açılmalı ve Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL