Genel

Ucuz balığa rağbet yok

Ucuz balığa rağbet yok

Vatandaş kış aylarının gelmesiyle beraber balık tezgahlarına yanaştı.

Bağışıklık sistemini koruyan, omega3 deposu, zeka gelişimine fayda sağlayan, diyabet riskini azaltan, içerisinde mineral depolayan ve çok zengin bir besin kaynağı olan balık son zamanlarda sofralarda aranıyor.

Sakarya Katlı Pazar satıcıları bu sene fiyatları alım gücüne uygun sattıklarını söyleseler de vatandaş fiyatları cep yakacak derecede pahalı olduğunu düşünüyor. Vatandaşın en çok tercih ettiği ve en uygun balık olan hamsinin kilosu 25 TL’ye kadar çıktı.

Katlı Pazaryeri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Demir, balık satışları hakkında esnaftan aldığı bilgiye göre, geçen haftaya karşılık hamsi ve istavrit fiyatlarının düşük olduğunu belirterek ‘’Bu yıl balık ithal etmiyoruz. Denizlerde 2020’ ye göre balık oranı çok fazla. Sirkülasyon olmadığı gerekçesiyle fiyatları düşürmemize rağmen satışlarda artış gözükmüyor’’ dedi.

Bu seneki balık çeşitleri fiyatlarıyla beraber şu şekilde; Hamsi ve İstavrit 25, Mezgit 30, Barbun 40 TL, Çinekop 45 TL, Yerli Somon 55 TL, İthal Somon 130 TL, Uskumru 30 TL,

Fiyatlar alım gücünün üstünde mi?

Katlı Pazar Esnafı Muhammet Çınaroğlu, ‘’Son zamanlarda gelen kur artışından dolayı vatandaşın alım gücü düşüyor. Durum öyle ki artık hedef kitlemiz ay sonu maaşını alan emekli, memur vatandaşlar haline geldi’’ diyerek ‘’Aynı zamanda yurt dışından ithal ettiğimiz balıklar, ciddi fiyat artışından dolayı satılmıyor, yerli balıklarımızda ki fiyat artık artışı ise yem fiyatının yükselişinden kaynaklanıyor.

Balık çeşitleri bu sene bol    

Geçen senelere oranla balık pazarında çeşitlilik oldukça yüksek. Kış aylarının gelmesi ile beraber şu an tezgahlarda yerini alan balıklar; Hamsi, İstavrit, Çipura, Uskumru, Mezgit, Barbun, Çinekop, Yerli Somon, İthal Somon, İthal Uskumru.

Tezgahlarda balık fiyatların yanında taze olup olmadığını da anlamak çok önemli, taze balığı anlamanın yolu çok zor değil. Balık taze ise balığın göz bebekleri dışa doğru çıkıktır, fakat balık bayat ise göz bebekleri çökmüştür. Diğer bir yöntem ise taze balığın üzerine elinizi bastırdığınızda iz çıkmıyorsa balık taze demektir.’’ dedi.

Fiyatların yüksek olmasından dolayı sevdiği balık çeşitlerini alamamaktan şikayetçi olan müşteri Büşra Eryılmaz: ‘’İki kilo hamsi en az 45-50 lira tutuyor. Haftada bir kez balık tüketsek bu da ayda 200 TL yapıyor. Halk olarak bu fiyatlardan memnun değiliz.

Eskiden 5 -10 liraya balık alıp yerdik. Barbun, somon bunların yanına yaklaşılmaz oldu. Benim en sevdiğim balık somon ama mecburiyetten sardalya ve hamsi gibi balıkları almak zorunda kalıyoruz, bu çok üzücü bir durum.’’ dedi.

Kübra Akçay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL