Güncel

Kandıra’da altyapı çalışmaları başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Kandıra ilçesindeki 20 milyon liralık altyapı çalışmalarına başlıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yatırım programı kapsamında yer alan Kandıra ilçesine bağlı..

Kandıra’da altyapı çalışmaları başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Kandıra ilçesindeki 20 milyon liralık altyapı çalışmalarına başlıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yatırım programı kapsamında yer alan Kandıra ilçesine bağlı kırsal mahallelerin sağlıklı altyapı hatları, içme suyu depo ve foseptiklerin yapımına başlıyor. Yapılacak yatırımların bölge halkına hayırlı olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli’mizin her karış toprağına hizmet götürmenin heyecanıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

İHALELER GERÇEKLEŞİYOR
2021 yılında Kocaeli genelinde 470 milyon lira yatırım programı belirleyen İSU Genel Müdürlüğü, bu kapsamda ilçelerde yapacağı çalışmaların projelerin ihalelerini bir bir gerçekleştiriyor. Kandıra ilçesinde 20 milyon lira yatırım bütçesi ayıran İSU, ilçeye bağlı kırsal mahalleleri sağlıklı altyapıya kavuşturacak projeleri yapacak yüklenici firmalar ile sözleşmeler imzalanarak yer teslimi yapıldı.

PINARLI’DA DERE ISLAHI
Yüklenici firmaların şantiye kurma aşamalarında olduğu projeler ile birlikte Kandıra ilçesine bağlı Pınarlı Mahallesi’nde 238 metre dere ıslahı, 310 metre kanalizasyon ve 240 metre yağmursuyu altyapısı gerçekleştirilecek.

6 ADET YENİ DEPO
Turizm bölgesi olması ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar ile cazibe merkezi olan Kandıra ve sahil bölgelerinin içme suyu ihtiyacı Namazgah Barajı ile Hira Su Kaynağından karşılanmakta. Her geçen gün nüfusu artan kırsal bölgelerin içme suyu ihtiyaçlarını depolamak için çeşitli kapasitede 6 adet içme suyu deposu inşa edilecek. İhalesi yapılan ve kısa bir süre içinde başlanılacak çalışmalar kapsamında Babalı Dikili’de 1000 m3, Kırkarmut’ta 300 m3, Doğancılı, Duraçalı ve Kalyoncu İncecik’te 100’er m3 ve Bollu Umurcalı’da 50 m3 olmak üzere toplam 1650 m3 kapasiteli 6 yeni depo yapılarak bölgelerin uzun süre içme suyu ihtiyaçları depolanacak. Çalışmalar kapsamında ayrıca, 6,5 km uzunluğunda içme suyu bağlantı hattı da yapılacak.

“Sıfır kirlilik yüzde 100 atıksu arıtma” ilkesi kapsamında Kandıra bölgesinde; Kandıra Merkez ve Cebeci İleri Biyolojik ile Bağırganlı, Seyrek, Sarısu ve Sucuali Modüler Atıksu Arıtma Tesisleri ile hizmet veriliyor. İSU Genel Müdürlüğü, nüfusu sürekli artan kırsal mahallelerin atıksularını toplamak için 8 ayrı yerde foseptik kuyuları inşaatı yapacak. İnşaatına başlanılan proje kapsamında Doğancılı, Eğercili Mollahasanlar, Hediyeli Kaypalı, Kocakaymaz, Kanatlar Merkez, Kayapınarı ve Kadıköy, Karlı ve Esentepe Ramazanlar mahallelerinde 250 kişi kapasiteli 8 adet yeni foseptik inşa edilecek. Ayrıca, 7,5 km uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 5 km uzunluğunda içmesuyu hattı imalatı da gerçekleştirilecek.

3 MAHALLENİN ALTYAPISI YAPILACAK
Öte yandan 2021 yılı yatırım programı kapsamında ilçeye bağlı Hacımazlı, Antaplı ve Kıncıllı Mahallelerinin altyapısı tamamen yapılacak. Önümüzdeki süreçte ihaleleri yapılacak çalışmalarda Hacımazlı Mahallesi’nde 4 km, Antaplı Mahallesinde 5 km ve Kıncıllı Mahallesi 8 km uzunluğunda içmesuyu ve kanalizasyon altyapısı yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL